SMER ZNEUŽIL INŠTITÚT REFERENDA NA VLASTNÚ KAMPAŇ ZA ŠTÁTNE Referendum je legitímny demokratický ústavný nástroj na rozhodovani…

SMER ZNEUŽIL INŠTITÚT REFERENDA NA VLASTNÚ KAMPAŇ ZA ŠTÁTNE

Referendum je legitímny demokratický ústavný nástroj na rozhodovanie o dôležitých otázkach verejného záujmu. Referendum, ktoré sa má konať v sobotu, je však len zneužitím tohto demokratického inštitútu stranou Smer-SD na ich politickú kampaň. A bude to drahá kampaň – za 10 miliónov eur, ktoré však stranu Smer-SD ani Roberta Fica bolieť nebudú. Zaplatíme ich totiž my všetci.

To, že vláda OĽANO a spol. svoju úlohu nezvládla je jasné a výsledkom sú predčasné voľby, rieši sa už len ich termín. To, že má existovať ústavne konformný spôsob na možné skrátenie volebného obdobia ústavnou väčšinou práve pre prípady takýchto politických kríz hovoríme takisto už dlho.

Spôsob, akým navrhoval skrátenie volebného obdobia Smer v referendových otázkach (z ktorých napokon zostala len jedna) je však okrem straníckej kampane za štátne tiež pokusom o destabilizáciu demokratického systému. Ak by na skrátenie volebného obdobia stačilo 76 poslancov, zabudnime na nepopulárne, ale nevyhnutné vládne opatrenia, ak nemáme zo súčasných kríz vyjsť ako porazení, všetky nasledujúce vlády by boli od prvého dňa v permanentnej kampani s rizikom odvolania.

Sme presvedčení obrancovia demokratických inštitútov a inštitúcií. V prípade smeráckeho referenda si ale myslíme, že sa tých 10 miliónov dalo využiť lepšie.

Preto považujeme za úplne legitímne, keď si v sobotu urobíte lepší program.

Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy