SKUTOČNÍ HRDINOVIA NAŠEJ MINULOSTI: ANI GULAGY IM NEZABRÁNILI BOJOVAŤ ZA SLOBODU 12. februára 1942 v ruskom meste Buzuluk vznik…

SKUTOČNÍ HRDINOVIA NAŠEJ MINULOSTI: ANI GULAGY IM NEZABRÁNILI BOJOVAŤ ZA SLOBODU

12. februára 1942 v ruskom meste Buzuluk vznikol 1. prápor československého vojska v Sovietskom zväze. Stal sa jadrom armádneho zboru, ktorý oslobodzoval územie dnešnej Ukrajiny a prešiel dlhú bojovú cestu až do Prahy.

▪️Totalitná historiografia vykreslovala jeho príslušníkov ako ľudí oddaných komunistickej myšlienke. Skutočnosť je však úplne iná. Mnohí z nich unikli doslova o vlások smrti z rúk sovietskych orgánov. Po príchode do ZSSR boli obvinení zo špionáže a uväznení v táboroch systému Gulag. Zachránila ich len neúnavná aktivita veliteľa československej vojenskej misie v Moskve generála Heliodora Píku. Po vojne sa mu komunisti odvďačili trestom smrti.

Bývalí väzni sa museli po príchode do Buzuluku niekoľko týždňov zotavovať, kým boli vôbec schopní začať vojenský výcvik. Prvé oddiely boli oblečené do anglických uniforiem, ktoré v meste zanechali poľské jednotky. Veliteľmi boli skúsení prvorepublikoví dôstojníci, vo väčšine oddaní ideám demokracie a slobody. Skutočných komunistov bolo v jednotke minimum.

▫️Jej zloženie zodpovedalo multikultúrnemu charakteru Československa. Okrem Čechov a Slovákov v nej boli výrazne zastúpení Židia a Rusíni. Veľkou novinkou bolo zaradenie žien, ktoré neskôr plnili aj bojové úlohy.

Zaujímavosťou je, že naši vojaci neboli v Buzuluku prvýkrát. V lete 1918 zviedli Československé légie práve o toto mesto krvavý boj s boľševikmi. Padol tu napríklad aj slovenský kapitán JUDr. Štefan Fajnor. Mnohí miestni obyvatelia si legionárov pamätali v dobrom a preto Čechov a Slovákov privítali s otvorenou náručou.

Československé jednotky, ktoré v druhej svetovej vojne bojovali za slobodu, sú základom tradícií našich Ozbrojené Sily SR. Preto si dnes s hrdosťou pripomíname ich hrdinstvo a obetu.

Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy