PROGNÓZA MF SR: RAST CIEN SA SPOMALÍ, NAŠE PEŇAŽENKY SI VYDÝCHNU Inflácia v budúcom roku spomalí na 5,3 percenta a do roku 2026…

PROGNÓZA MF SR: RAST CIEN SA SPOMALÍ, NAŠE PEŇAŽENKY SI VYDÝCHNU

Inflácia v budúcom roku spomalí na 5,3 percenta a do roku 2026 sa vráti k dvom percentám. Podľa našej makroekonomickej prognózy sa tak zmierni rast cien potravín, tovarov a neskôr aj služieb. Ceny pohonných hmôt budú v najbližších rokoch dokonca klesať.

Dobrou správou je, že nominálne mzdy v roku 2023 predbehnú mieru inflácie. To znamená, že platy budú rásť rýchlejšie ako spotrebiteľské ceny. V roku 2022 rástli nominálne mzdy o 8,1 percenta, čo však nestačilo na infláciu a reálne mzdy tak poklesli o 4,2 percent.

V roku 2023 budú mzdy rásť o 10,5 percenta, čo predbehne infláciu, ktorú očakávame na úrovni 9,8 percenta. Vysoké čísla potiahne verejný sektor, ktorý zaznamená historické zvýšenia platov. Okrem valorizácií platov v januári (VS: 7 percent, školstvo: 10 percent) a septembri (VS: 10 percent, školstvo: 12 percent) si na konci roka vyjednali výrazné zvýšenie aj zdravotníci.

Naša makroekonomická prognóza aj tentoraz prešla prísnym hodnotením nezávislého Výboru pre makroekonomické prognózy. Väčšina členov (Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, Inštitút informatiky a štatistiky aj štyri komerčné banky) ju označila za realistickú.

Viac info: bit.ly/makro_prognoza

#MFSR #IFP #makroekonomickaprognoza #ministerstvofinancii

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy