Photos from Ministerstvo vnútra SR’s post

SLOVENSKO VYSLALO DO TURECKA TÍM ZÁCHRANÁROV NA POMOC PO ZEMETRASENÍ

Slovenská republika sa pripojila k medzinárodnej pomoci a vyslala v pondelok večer záchranársky tím z rezortu vnútra na pomoc Turecku, ktoré postihlo ničivé zemetrasenie. Pri vyhľadávaní ľudí zasypaných v troskách bude pomáhať 10 príslušníkov Hasičský a záchranný zbor a 5 príslušníkov Horská záchranná služba.

Záchranárov vyprevadili z letiska v Bratislave predseda vlády SR Eduard Heger, minister vnútra SR Roman Mikulec a prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek. Prepravu hasičov a horských záchranárov so špeciálne vycvičenými psami a technickým vybavením zabezpečil Letecký útvar Ministerstva vnútra SR.

💬 „Pomoc zo Slovenska dokazuje, že sme spoľahlivým partnerom v kritických situáciách. Rovnako tak sme v núdzi pomohli aj pri nešťastiach v Grécku, Slovinsku, Rakúsku či Česku. Som nesmierne rád, že máme takýchto kvalitných ľudí, ktorí sú vycvičení a ochotní okamžite ísť a pomôcť zachraňovať ľudské životy,“ povedal Eduard Heger – predseda vlády SR.

💬 „Slovensko promptne zareagovalo na žiadosť Turecka o vyslanie pomoci zo zahraničia a aktivovaný systém EÚ na poskytnutie pomoci. Záchranárskemu tímu želám veľa úspechov, verím že sa im podarí zachrániť čo najviac životov a vrátia sa naspäť domov v bezpečí a zdraví,“ povedal Roman Mikulec – minister vnútra SR. Zároveň vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým po obetiach zemetrasenia.

💬 „Vyslaní desiati hasiči sú zo Záchranná brigáda Hasičského a Záchranného Zboru Žilina, sú vyškolení na vyhľadávanie a záchranu osôb v ruinách v mestskom prostredí. Majú k dispozícii náradie na vyslobodzovanie a rozoberanie konštrukcií,“ povedal prezident HaZZ Pavol Mikulášek. Pre Hasičský a záchranný zbor ide za obdobie roka a pol v poradí už o piatu zahraničnú misiu pri zvládaní mimoriadnych situácií.

💬 „Horská záchranná služba vysiela piatich príslušníkov, z ktorých sú traja psovodi so špeciálne vycvičenými psami na vyhľadávanie v rumoviskách a sutinách,“ povedal zástupca riaditeľa Horskej záchrannej služby Igor Žiak. Horskí záchranári sú vybavení aj špeciálnymi štrbinkovými kamerami na vyhľadávanie osôb.

Na vybudovanie záchranných modulov Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby, z ktorých pochádza aj vyslaný tím, prispela EÚ prostredníctvom Operačný program Kvalita životného prostredia.

📷 MV SR, Tlačový odbor, Vladimír Benko

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy