PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU STREDA 25.1.2023 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

STREDA 25.1.2023

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Prvýkrát od začiatku vojny rozpútanej Ruskom zavítal v utorok na Ukrajinu aj fínsky prezident Sauli Niinistö, ktorého v Kyjeve prijal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Niinistö počas návštevy Kyjeva ponúkol výcvikové kapacity fínskej armády pre budúce ukrajinské tankové jednotky. Zelenskyj sa okrem toho Fínsku poďakoval za prijatie vojnových utečencov z Ukrajiny.

• Ukrajinské sily hlásia za uplynulý deň odrazenie ruských útokov pri ôsmich obciach na východe krajiny. Ruské jednotky napriek početným stratám nezastavujú útočné akcie v okolí Lymanu, Bachmutu, Avdijiky a Novopavlivky v Doneckej oblasti. Ukrajinská armáda podľa generálneho štábu odrazila útoky pri obciach Bilohorivka v Luhanskej oblasti a Rozdolivka, Krasna Hora, Bachmut, Novobachmutivka, Krasnohorivka, Marjinka a Čarivne v Doneckej oblasti.

• V ukrajinských jadrových elektrárňach, ktoré prezrela Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), nie je skladované nijaké vojenské vybavenie. Oznámil to v utorok šéf tohto dozorného orgánu OSN Rafael Grossi. Ruská Služba vonkajšej rozviedky (SVR) v pondelok obvinila Ukrajinu, že skladuje západné zbrane v areáloch atómových elektrárni.

SVET 🌏

• Nemecko pošle na Ukrajinu 14 tankov Leopard 2-A6, oznámila to vláda. Zároveň dá aj súhlas na dodávky tankov tretím krajinám. Zámer poslať vozidlá Leopard Ukrajine vyjadrilo tiež Poľsko a Švédsko. Spojené štáty údajne tiež zvažujú, že Ukrajine dodajú tanky Abrams. Washington však dosiaľ tieto medializované správy oficiálne nepotvrdil.

• Podľa britských tajných služieb Rusko pripravilo niekoľko svojich najnovších tankov T-14 Armata na využitie na fronte, armáda však s ich použitím váha pre pochybnosti o ich technickom stave. Nie je známe, o aké poruchy ide, v minulosti však ruskí predstavitelia spomínali problémy s motorom a termovíznymi systémami.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy