POUŽÍVATE E-PODPIS? PRINÁŠAME AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE DRŽITEĽOV OBČIANSKEHO PREKAZU SO STARŠÍM ČIPOM Občianskym preukazom s či…

POUŽÍVATE E-PODPIS? PRINÁŠAME AKTUÁLNE INFORMÁCIE PRE DRŽITEĽOV OBČIANSKEHO PREKAZU SO STARŠÍM ČIPOM

Občianskym preukazom s čipom vydaným do 20. júna 2021 skončila platnosť certifikácie čipu, ktorá umožňuje vyhotovovať kvalifikovaný elektronický podpis. MV SR opakovane prináša odporúčania pre občanov, ktorí plánujú využívať elektronické služby a majú starší typ OP.

Občania, ktorí majú občiansky preukaz so starším čipom a potrebujú využívať elektronický podpis, majú DVE MOŽNOSTI.

1️⃣. NOVÝ OP
➡️ Občania môžu požiadať bezplatne o vydanie nového občianskeho preukazu z dôvodu skončenej platnosti certifikácie. Na nový OP si môžu zároveň na oddelení dokladov dať vydať kvalifikovaný certifikát pre elektronický podpis, prípadne tak môžu spraviť online z domu.

2️⃣. NA STARÝ OP JE MOŽNÉ NAHRAŤ NOVÝ TYP CERTIFIKÁTU
➡️ Alebo môžu občania aj po 1. januári 2023 realizovať VYBRANÉ ÚKONY cez alternatívu – kvalifikovaný certifikát pre uznaný spôsob autorizácie. Umožňuje to vyhláška Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR o uznaných spôsoboch autorizácie.
❗️ Upozorňujeme však, že takýmto druhom podpisu nie je možné autorizovať všetky elektronické podania, využitie je teda obmedzené. Zoznam týchto služieb nájdete na odkaze: https://www.slovensko.sk/sk/oznamy/detail/_vyhlaska-o-uznanych-sposoboch

💶 DAŇOVÉ POVINNOSTI
➡️ Finančná správa informovala, že na základe predmetnej vyhlášky je možné s certifikátom pre uznaný spôsob autorizácie realizovať vybrané úkony.
ℹ️ Komplexné informácie Finančnej správy, ktoré sa týkajú plnenia daňových povinností, sú zverejnené na odkaze:
https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_podpis-eid-dp-ts

💻 CERTIFIKÁT SI NAHRÁTE ONLINE
➡️ Certifikát pre uznaný spôsob autorizácie je možné si na OP nahrať z pohodlia domova, a to cez aplikáciu eID klient vo verzii 4.4. MV SR sprístupnilo aktualizovanú verziu aplikácie eID klient už v decembri, ako sme o tom koncom roka opakovanie informovali.
➡️ Aplikácia automaticky rozozná, aký typ eID karty je vložený v čítačke. Pozor, na oddeleniach dokladov tento typ certifikátu nie je možné vydať, viete tak spraviť online. Celá procedúra vydania certifikátu online trvá asi 15 minút.
➡️ Ak ide o občiansky preukaz vydaný do 20. júna 2021, tak ponúkne držiteľovi vydať kvalifikovaný certifikát pre uznaný spôsob autorizácie. (Ak ide o občiansky preukaz vydaný po 21. júni 2021, aplikácia zabezpečí vydanie kvalifikovaného certifikátu pre elektronický podpis.)

ℹ️ Informácie sú dostupné na portáli Slovensko.sk, kde je zverejnená používateľská príručka s postupom od strany 39.
➡️ https://eidas.minv.sk/downloadservice/eidklient/windows/Prirucka_Certifikaty.pdf
➡️ https://eidas.minv.sk/download

❓ NEPOUŽÍVAM ELEKTRONICKÝ PODPIS, ČO TERAZ?
➡️ Ak nepoužívate elektronický podpis, nič sa pre vás nemení, občiansky preukaz vydaný pred 20. júnom 2021 môžete aj naďalej používať ako cestovný doklad, aj klasickým spôsobom na preukazovanie totožnosti. Takisto tým nie je dotknutá funkcionalita prihlasovania do informačných systémov verejnej správy, čiže do elektronickej schránky na www.slovensko.sk sa môžete naďalej prihlasovať aj starším typom dokladu.

ℹ️ ODKAZ NA VYHLÁŠKU MIRRI:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2022/511/vyhlasene_znenie.html

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy