OPERAČNÉ STREDISKO ZZS MÁ POSTAVIŤ 55 STANÍC PRE POSÁDKY, VRÁTANE NÁKUPU POZEMKOV POD TÝMITO STAVBAMI! „Operačné stredisko Zách…

OPERAČNÉ STREDISKO ZZS MÁ POSTAVIŤ 55 STANÍC PRE POSÁDKY, VRÁTANE NÁKUPU POZEMKOV POD TÝMITO STAVBAMI!

„Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby je zriadené primárne na príjem tiesňových volaní na linke 155 a riadenie a koordináciu posádok ZZS. Nedávnym rozhodnutím Ministerstvo zdravotníctva SR pridalo OS ZZS činnosti, ktoré nijako nesúvisia s jeho poslaním,“ píše lekárka a podpredsedníčka strany MODRÁ KOALÍCIA Andrea Letanovská SPOLU – občianska demokracia.

„Je to nepochopiteľný krok a OS ZZS nemá na výkup pozemkov a stavbu domov žiadne kompetencie, expertízu a ani kapacitu. Hoci bola nedávno účelovo zmenená zriaďovacia listina, Operačné stredisko má primárne na starosti tiesňovú linku a koordináciu zásahov ambulancií ZZS, čo je vysoko špecifická a odborná činnosť.
Vláda v nedávnej analýze identifikovala oblasti, kde sú ohrozené investície a realizácia reforiem z Plánu obnovy. Ohrozená je aj výstavba staníc záchrannej zdravotnej služby a vláda zároveň schválila krízové opatrenia, ktoré majú tieto investície „zachrániť“. Jedným z nich je opatrenie – zadanie pre OS ZZS na realizáciu tejto výstavby, hoci v analýze NIKA (Národná implementačná a koordinačná agentúra) je preukázaná nečinnosť OS ZZS v tomto projekte.

V celom tomto prípade je niekoľko absurdností.
👉 OS ZZS nemá potrebné kompetencie, ani kapacitu a nič nemení na veci ani to, že mu má pomáhať Zdravotnícka implementačná agentúra MZ, ktorú navyše ministerstvo plánuje zrušiť, keďže sa neosvedčila.
👉 Ale to nie je všetko. Výstavba staníc – rozumejme rodinných domov s vlastným pozemkom a inžinierskymi sieťami, v hodnote cca 400 000 na jeden dom – pre dočasné body ZZS je úplne neefektívna.

☝️Jednou z kľúčových vlastností siete ambulancií ZZS je práve jej flexibilita, prispôsobovanie sa potrebám daného regiónu. Je to presne tá vlastnosť, ktorá má kompenzovať aj optimalizáciu siete nemocníc. Keď dôjde k reprofilizácii nemocnice a niektoré odbory budú vo vzdialenejšej nemocnici (kardiochirurgia, neurochirurgia), sieť musí zareagovať zahustením a posilnením lekárskych posádok. A naopak, dobudovanie diaľničnej siete umožní dojazdy záchranky na dlhšie vzdialenosti za kratší čas.

⁉️Načo stavať mimoriadne nákladné stanice, kde sa neposkytuje zdravotná starostlivosť – to nie sú polikliniky ani nemocnice. To sú „len“ stanice, kde posádka ZZS čaká na výjazd a má tu technické a administratívne zázemie.
Isteže záleží aj na kvalite zázemia pre personál, ale je príliš veľký luxus postaviť 55 rodinných domov na vlastnom pozemku (v prípade prenájmu pozemku sa jedná o rizikovú investíciu), z ktorých mnohé budú v krátkom čase nadbytočné, lebo posádka sa posunie o niekoľko kilometrov bližšie k pacientovi.
⁉️Čo budeme robiť s týmito nadbytočnými domami? Rozpredávať? Kto? OS ZZS bude realitnou kanceláriou? A komu budeme tieto domy odpredávať?

🚑 Viac sa o téme dozviete TU 👉 https://lnk.sk/fhk4

Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy