­čôî ODPOR├Ü─îANIA PRE CESTOVATE─ŻOV Z A DO ─î├ŹNY ­čçĘ­čç│ ­čöä ­č窭čç░

­čôî ODPOR├Ü─îANIA PRE CESTOVATE─ŻOV Z A DO ─î├ŹNY ­čçĘ­čç│ ­čöä ­č窭čç░

Slovensko sleduje v├Żvoj epidemiologickej situ├ície vo v├Żskyte COVID-19 v zahrani─Ź├ş. Sme ├║─Źastn├şkmi rokovan├ş na eur├│pskej ├║rovni a koordinujeme svoje kroky s ostatn├Żmi ─Źlensk├Żmi ┼ít├ítmi E├Ü. V s├║─Źasnosti posil┼łujeme monitoring odpadov├Żch v├┤d v okol├ş v├Żznamn├Żch medzin├írodn├Żch let├şsk na Slovensku aj napriek tomu, ┼że nem├íme priame spojenia z ─î├şny. To n├ím dopln├ş preh─żad o aktu├ílnej epidemiologickej situ├ícii.

Okolit├ę krajiny, ktor├ę maj├║ priame leteck├ę spojenia s ─î├şnou, zav├ídzaj├║ ─Ćal┼íie prevent├şvne opatrenia, ktor├ę zni┼żuj├║ riziko zavle─Źenia nov├ęho variantu aj na Slovensko (povinn├ę testovanie cestuj├║cich pred pr├şletom resp. po pr├şlete, pou┼ż├şvanie respir├ítorov, zv├Ż┼íen├í dezinfekcia a pod.).

Aktu├ílne preverujeme mo┼żnosti vy┼íetrovania odpadov├Żch v├┤d priamo z lietadiel na z├íklade pos├║denia rizika zavle─Źenia v├şrusu v r├ímci medzin├írodn├Żch letov na ├║zemie SR, hoci ide o odpor├║─Źanie najm├Ą pre krajiny, ktor├ę maj├║ priame leteck├ę spojenie s ─î├şnou.

V├Żznamn├Żm prevent├şvnym opatren├şm, ktor├ę zni┼żuje riziko z├íva┼żn├ęho priebehu ochorenia COVID-19, je o─Źkovanie. D├┤razne odpor├║─Źame obyvate─żom, aby vyu┼żili bezplatn├║ mo┼żnos┼ą o─Źkovania proti COVID-19. Odpor├║─Źa sa z├íkladn├ę o─Źkovanie (2 d├ívky) ako aj posil┼łuj├║ce – tretia a/alebo ┼ítvrt├í d├ívka pre t├Żch, ktor├ş s├║ o─Źkovan├ş z├íkladn├Żmi dvoma d├ívkami. O─Źkovan├şm sa v├Żznamne zni┼żuje riziko z├íva┼żn├ęho priebehu infekcie alebo ├║mrtia v s├║vislosti s COVID-19 nielen pre v├ís, ale aj pre va┼íich bl├şzkych, ktor├ş sa zo zdravotn├Żch d├┤vodov nem├┤┼żu da┼ą zao─Źkova┼ą alebo maj├║ nedostato─Źn├║ imunitn├║ odpove─Ć.

Z├írove┼ł odpor├║─Źame dodr┼żiava┼ą nasleduj├║ce opatrenia:

ODPOR├Ü─îANIA PRE CESTUJ├ÜCICH PRICH├üDZAJ├ÜCICH Z ─î├ŹNY

Ô×í´ŞĆ Po─Źas cestovania patria ochrann├ę r├║┼íka a respir├ítory medzi naj├║─Źinnej┼íie prostriedky na zabr├ínenie prenosu v├şrusu SARS-COV-2. Odpor├║─Źame ich nosi┼ą v preplnenom interi├ęri a exteri├ęri. Rovnako odpor├║─Źame dezinfekciu r├║k a dodr┼żiavanie odstupov od cudz├şch ─żud├ş. Cestuj├║cim odpor├║─Źame aby si overili u leteckej spolo─Źnosti podmienky cestovania do tranzitnej, resp. cie─żovej krajiny.

Ô×í´ŞĆ Zranite─żn├Żm skupin├ím ─żud├ş a osob├ím s pr├şznakmi respira─Źn├ęho ochorenia d├┤razne odpor├║─Źame ma┼ą spr├ívne prekryt├ę horn├ę d├Żchacie cesty v dopravn├Żch prostriedkoch, osobitne po─Źas letu v lietadle. Zn├ş┼żite riziko nakazenia seba, resp. ─żud├ş vo svojom okol├ş.

Ô×í´ŞĆ Osob├ím prich├ídzaj├║cim z ─î├şny odpor├║─Źame otestova┼ą sa po pr├şchode (m├┤┼że by┼ą aj samotest). Ak je v├Żsledok pozit├şvny, je potrebn├ę zosta┼ą doma, lie─Źi┼ą sa, dba┼ą o spr├ívnu hygienu r├║k a d├Żchac├şch ciest a nenav┼ítevova┼ą verejn├ę priestory. To ist├ę odpor├║─Źame cestuj├║cim, ktor├ş sa po n├ívrate c├ştia chor├ş.
Dodr┼żiavan├şm t├Żchto odpor├║─Źan├ş chr├ínite nielen seba, ale aj svojich bl├şzkych pred nov├Żm variantom koronav├şrusu a jeho ┼í├şren├şm.

ODPOR├Ü─îANIA PRE CESTUJ├ÜCICH DO ─î├ŹNY

Ô×í´ŞĆ Pred odchodom sa uistite, ┼że ste boli kompletne zao─Źkovan├ş proti ochoreniu COVID-19 vr├ítane posil┼łuj├║cich d├ívok.

Ô×í´ŞĆ Cestuj├║cim odpor├║─Źame aby si overili u leteckej spolo─Źnosti podmienky cestovania do tranzitnej, resp. cie─żovej krajiny.

Ô×í´ŞĆ Po─Źas cestovania pou┼ż├şvajte r├║┼íka a respir├ítory v preplnenom interi├ęri a exteri├ęri, a to aj po─Źas letu. Rovnako odpor├║─Źame dezinfekciu r├║k a dodr┼żiavanie odstupov od cudz├şch os├┤b.

Ô×í´ŞĆ Zranite─żn├Żm skupin├ím ─żud├ş a osob├ím s pr├şznakmi respira─Źn├ęho ochorenia d├┤razne odpor├║─Źame ma┼ą spr├ívne prekryt├ę horn├ę d├Żchacie cesty bez oh─żadu na po┼żiadavky na dan├Ż let. Zn├ş┼żite riziko nakazenia seba, resp. ─żud├ş vo svojom okol├ş.

Ô×í´ŞĆ Ak sa cestuj├║ci c├ştia chor├ş, odpor├║─Źame im zosta┼ą doma, lie─Źi┼ą sa, stara┼ą sa o spr├ívnu hygienu r├║k a d├Żchac├şch ciest a nenav┼ítevova┼ą verejn├ę priestory.

ODPOR├Ü─îANIA PRE ZAMESTNANCOV LET├ŹSK

Ô×í´ŞĆ Prev├ídzkovatelia lietadiel a let├şsk by mali na─Ćalej informova┼ą svojich zamestnancov o v├Żzname o─Źkovania proti ochoreniu COVID-19.

Ô×í´ŞĆ Zamestnanci, ktor├ş priamo komunikuj├║ s cestuj├║cimi, by mali by┼ą pou─Źen├ş a vyz├Żvan├ş, aby spr├ívne nosili ochrann├ę r├║┼íko alebo respir├ítor a pravidelne vykon├ívali hygienu r├║k, ─Źi u┼ż riadnym um├Żvan├şm r├║k, alebo pou┼ż├şvan├şm dezinfek─Źn├ęho prostriedku na ruky na b├íze alkoholu.

O0DPOR├Ü─îANIA PRE LETECK├ŁCH DOPRAVCOV A PREV├üDZKOVATE─ŻOV MEDZIN├üRODN├üCH LET├ŹSK

Ô×í´ŞĆ Informova┼ą zamestnancov o v├Żzname o─Źkovania proti ochoreniu COVID-19;
Ô×í´ŞĆ zamestnancom, ktor├ş prich├ídzaj├║ do priameho kontaktu s cestuj├║cimi, vysoko odpor├║─Źame spr├ívne prekrytie horn├Żch d├Żchac├şch ciest respir├ítorom alebo ochrann├Żm r├║┼íkom a d├┤sledne dodr┼żiava┼ą hygienu r├║k;
Ô×í´ŞĆ zv├Ż┼íi┼ą frekvenciu upratovania a na dezinfekciu najm├Ą dotykov├Żch pl├┤ch pou┼ż├şva┼ą dezinfek─Źn├ę prostriedky s viruc├şdnym ├║─Źinkom;
Ô×í´ŞĆ prostredn├şctvom audiovizu├ílnej techniky informova┼ą cestuj├║cich o mo┼żnostiach prevencie COVID-19;
Ô×í´ŞĆ uprednostni┼ą bezkontaktn├ę odbavovanie cestuj├║cich a bato┼żiny;
Ô×í´ŞĆ upravi┼ą proces n├ístupu cestuj├║cich na palubu lietadla a v├Żstupu z paluby lietadla s cie─żom minimalizova┼ą kumul├íciu cestuj├║cich;
Ô×í´ŞĆ minimalizova┼ą palubn├Ż servis.

├Ürad verejn├ęho zdravotn├şctva SR
Ministerstvo zdravotn├şctva SR
Ministerstvo dopravy SR
Ministerstvo zahrani─Źn├Żch vec├ş a eur├│pskych z├íle┼żitost├ş SR
Ministerstvo obrany SR
Ministerstvo vn├║tra SR Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Ministerstvo zdravotn├şctva Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Generated by Feedzy