📌 ODPORÚČANIA PRE CESTOVATEĽOV Z A DO ČÍNY 🇨🇳 🔄 🇸🇰

📌 ODPORÚČANIA PRE CESTOVATEĽOV Z A DO ČÍNY 🇨🇳 🔄 🇸🇰

Slovensko sleduje vývoj epidemiologickej situácie vo výskyte COVID-19 v zahraničí. Sme účastníkmi rokovaní na európskej úrovni a koordinujeme svoje kroky s ostatnými členskými štátmi EÚ. V súčasnosti posilňujeme monitoring odpadových vôd v okolí významných medzinárodných letísk na Slovensku aj napriek tomu, že nemáme priame spojenia z Číny. To nám doplní prehľad o aktuálnej epidemiologickej situácii.

Okolité krajiny, ktoré majú priame letecké spojenia s Čínou, zavádzajú ďalšie preventívne opatrenia, ktoré znižujú riziko zavlečenia nového variantu aj na Slovensko (povinné testovanie cestujúcich pred príletom resp. po prílete, používanie respirátorov, zvýšená dezinfekcia a pod.).

Aktuálne preverujeme možnosti vyšetrovania odpadových vôd priamo z lietadiel na základe posúdenia rizika zavlečenia vírusu v rámci medzinárodných letov na územie SR, hoci ide o odporúčanie najmä pre krajiny, ktoré majú priame letecké spojenie s Čínou.

Významným preventívnym opatrením, ktoré znižuje riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, je očkovanie. Dôrazne odporúčame obyvateľom, aby využili bezplatnú možnosť očkovania proti COVID-19. Odporúča sa základné očkovanie (2 dávky) ako aj posilňujúce – tretia a/alebo štvrtá dávka pre tých, ktorí sú očkovaní základnými dvoma dávkami. Očkovaním sa významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie alebo úmrtia v súvislosti s COVID-19 nielen pre vás, ale aj pre vašich blízkych, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať alebo majú nedostatočnú imunitnú odpoveď.

Zároveň odporúčame dodržiavať nasledujúce opatrenia:

ODPORÚČANIA PRE CESTUJÚCICH PRICHÁDZAJÚCICH Z ČÍNY

➡️ Počas cestovania patria ochranné rúška a respirátory medzi najúčinnejšie prostriedky na zabránenie prenosu vírusu SARS-COV-2. Odporúčame ich nosiť v preplnenom interiéri a exteriéri. Rovnako odporúčame dezinfekciu rúk a dodržiavanie odstupov od cudzích ľudí. Cestujúcim odporúčame aby si overili u leteckej spoločnosti podmienky cestovania do tranzitnej, resp. cieľovej krajiny.

➡️ Zraniteľným skupinám ľudí a osobám s príznakmi respiračného ochorenia dôrazne odporúčame mať správne prekryté horné dýchacie cesty v dopravných prostriedkoch, osobitne počas letu v lietadle. Znížite riziko nakazenia seba, resp. ľudí vo svojom okolí.

➡️ Osobám prichádzajúcim z Číny odporúčame otestovať sa po príchode (môže byť aj samotest). Ak je výsledok pozitívny, je potrebné zostať doma, liečiť sa, dbať o správnu hygienu rúk a dýchacích ciest a nenavštevovať verejné priestory. To isté odporúčame cestujúcim, ktorí sa po návrate cítia chorí.
Dodržiavaním týchto odporúčaní chránite nielen seba, ale aj svojich blízkych pred novým variantom koronavírusu a jeho šírením.

ODPORÚČANIA PRE CESTUJÚCICH DO ČÍNY

➡️ Pred odchodom sa uistite, že ste boli kompletne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 vrátane posilňujúcich dávok.

➡️ Cestujúcim odporúčame aby si overili u leteckej spoločnosti podmienky cestovania do tranzitnej, resp. cieľovej krajiny.

➡️ Počas cestovania používajte rúška a respirátory v preplnenom interiéri a exteriéri, a to aj počas letu. Rovnako odporúčame dezinfekciu rúk a dodržiavanie odstupov od cudzích osôb.

➡️ Zraniteľným skupinám ľudí a osobám s príznakmi respiračného ochorenia dôrazne odporúčame mať správne prekryté horné dýchacie cesty bez ohľadu na požiadavky na daný let. Znížite riziko nakazenia seba, resp. ľudí vo svojom okolí.

➡️ Ak sa cestujúci cítia chorí, odporúčame im zostať doma, liečiť sa, starať sa o správnu hygienu rúk a dýchacích ciest a nenavštevovať verejné priestory.

ODPORÚČANIA PRE ZAMESTNANCOV LETÍSK

➡️ Prevádzkovatelia lietadiel a letísk by mali naďalej informovať svojich zamestnancov o význame očkovania proti ochoreniu COVID-19.

➡️ Zamestnanci, ktorí priamo komunikujú s cestujúcimi, by mali byť poučení a vyzývaní, aby správne nosili ochranné rúško alebo respirátor a pravidelne vykonávali hygienu rúk, či už riadnym umývaním rúk, alebo používaním dezinfekčného prostriedku na ruky na báze alkoholu.

O0DPORÚČANIA PRE LETECKÝCH DOPRAVCOV A PREVÁDZKOVATEĽOV MEDZINÁRODNÁCH LETÍSK

➡️ Informovať zamestnancov o význame očkovania proti ochoreniu COVID-19;
➡️ zamestnancom, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s cestujúcimi, vysoko odporúčame správne prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom alebo ochranným rúškom a dôsledne dodržiavať hygienu rúk;
➡️ zvýšiť frekvenciu upratovania a na dezinfekciu najmä dotykových plôch používať dezinfekčné prostriedky s virucídnym účinkom;
➡️ prostredníctvom audiovizuálnej techniky informovať cestujúcich o možnostiach prevencie COVID-19;
➡️ uprednostniť bezkontaktné odbavovanie cestujúcich a batožiny;
➡️ upraviť proces nástupu cestujúcich na palubu lietadla a výstupu z paluby lietadla s cieľom minimalizovať kumuláciu cestujúcich;
➡️ minimalizovať palubný servis.

Úrad verejného zdravotníctva SR
Ministerstvo zdravotníctva SR
Ministerstvo dopravy SR
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Ministerstvo obrany SR
Ministerstvo vnútra SR Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy