ŽUPAN VYZVAL MINISTRA ZDRAVOTNÍCTVA NA GARANTOVANIE DOPLNKOVÝCH PROGRAMOV, ODSÚDIL NEPRAVDIVÚ KOMUNIKÁCIU A NEISTOTU OKOLO REFOR…

ŽUPAN VYZVAL MINISTRA ZDRAVOTNÍCTVA NA GARANTOVANIE DOPLNKOVÝCH PROGRAMOV, ODSÚDIL NEPRAVDIVÚ KOMUNIKÁCIU A NEISTOTU OKOLO REFORMY NEMOCNÍC 🏥

❗Predseda BBSK Ondrej Lunter spolu s poslancami krajského zastupiteľstva a zástupcami dotknutých miest vyzval expertov, analytikov, ale aj ministra zdravotníctva, aby okamžite zastavili neprijateľnú a nepravdivú komunikáciu, ktorá rozdeľuje ľudí na tých, ktorí sú za reformu, a tých, ktorí sú proti nej.

🗣️„Je frustrujúce od expertov ministerstva zdravotníctva počúvať, citujem: 🗨️ „politická obec na úrovni primátorov, starostov alebo aj županov s tým nesúhlasí a bojujú proti tej reforme, napriek tomu, že možno tí lekári alebo tí riaditelia, ktorých sa to dotýka, sú s tým uzrozumení a máme veľmi dobrú diskusiu”. Odkazujem vám: hovorte konkrétne, alebo mlčte. Neurážajte samosprávy, ktoré sa snažia zistiť dopady na dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ktorú ste zatiaľ „nenavnímali“. Politizáciou neprekryjete chyby a problémy, ktoré robíte – a sami najviac škodíte reforme,“ povedal Ondrej Lunter.

🔴Zároveň vyzval ministra zdravotníctva, aby osobne garantoval ponechanie doplnkových programov v takom rozsahu, ako už dnes de facto fungujú v nemocniciach zaradených do I. kategórie a aby tak urobil najneskôr do 31. marca.

🗣️„Poďme hovoriť o počte ambulancií v reálnom výkone. Prestaňme sa utešovať, že koncepčná práca beží, a poďme sa riadiť tým, čo na jej základe už existuje a zvyšuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Tu ide o živých a chorých ľudí. A poďme všetci utlmiť zavádzajúce garde o údajných reformátoroch proti údajným odporcom reforiem,“ povedal banskobystrický župan.

Ten spoločne s odborným tímom župy pre zdravotníctvo, podpredsedom BBSK pre zdravotníctvo Petrom Juhászom a primátormi dotknutých miest navštívil 🏥Nemocnicu s poliklinikou Brezno, Nemocnicu Žiar nad Hronom, Nemocnicu s poliklinikou Revúca a Všeobecnú nemocnicu s poliklinikou Veľký Krtíš. Tie majú byť po novom zaradené do prvej, najnižšej kategórie.

🗣️ „Strávili sme hodiny s personálom, získali sme veľké množstvo poznatkov a máme náskok pred expertmi ministerstva zdravotníctva, ktorí mapu nemocníc a ich programov kreslili, ale ktorí, citujem: 🗨️ najbližších dvoch mesiacoch navštívia každú tú nemocnicu“, aby vraj, znovu citujem: „navnímali tú lokálnu situáciu,“ povedal Ondrej Lunter.

Župan so svojim tímom sa presvedčil, že ani nemocnice, ani samosprávy, nie sú proti reforme, ale sú proti procesu, ako doteraz prebieha a ako ju manažuje ministerstvo zdravotníctva – po odbornej i po komunikačnej stránke. Na tlačovom brífingu uviedol niekoľko príkladov:
➡️V Brezne ministerstvo zdravotníctva porušilo vlastné kritériá o 45-minútovej dostupnosti pri jej zaradení do I. kategórie.
➡️Hoci bola vyhlásená takpovediac „súťaž o doplnkové programy“, ktorá má trvať do konca marca, stále nie sú jasné všetky presné pravidlá pre schválenie doplnkových programov.
➡️Personál vo Veľkom Krtíši má pocit, že ich štát vopred odpísal. V správnej rade nemocnice má ministerstvo troch členov, ktorých záujem o nemocnicu je údajne minimálny.
➡️Celý proces udeľovania súhlasu s doplnkovými programami považujú nemocnice za netransparentný.
➡️Prakticky v každej nemocnici vedenie uvádzalo, že takzvané spádové nemocnice nestíhajú už dnes. Takže napríklad vo Veľkom Krtíši kladú otázku: „Dnes robíme 1300 operácii ročne – kto to bude robiť namiesto nás?

🗣️„Všetky nemocnice volajú po tom, aby ministerstvo záväzne garantovalo podmienečné schválenie doplnkových programov do 31. marca a aby termín už neposúvalo. Kľúčový poznatok nie je nový, my o ňom hovoríme viac ako rok. Je to previazanosť ústavnej a ambulantnej starostlivosti. Naše rozhovory v nemocniciach znovu potvrdili, čo zatiaľ ministerstvo nechce brať do úvahy – rozbehli reformu nemocníc bez toho, aby zabezpečili revitalizáciu ambulantného sektora. Robí sa reforma od konca, v zlom poradí, v nebezpečnom poradí. Celá stavba zdravotnej starostlivosti je strašne vetchá. Ona už dnes stojí viac na dobrom slove ako na nejakom pevnom základe. Ak z nej ministerstvo zdravotníctva vytiahne necitlivo len jednu tehličku, celá stavba sa zrúti,“ uzavrel Ondrej Lunter.

NsP Brezno
Svet Zdravia, a.s. – Nemocnica Žiar Nad Hronom
Všeobecná nemocnica s poliklinikou, n. o., Veľký Krtíš
#bbsk #nemocnice #ambulancie #vyzva

Autor správy, foto a správu publikoval Banskobystrický samosprávny kraj on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy