UŽ V PIATOK PREDSTAVIA PRVÝ ĽÚBOSTNÝ LIST ZACHOVANÝ V UHORSKU Svojej nastávajúcej manželke ho napísal Alexej Thurzo, ktorého 48…

UŽ V PIATOK PREDSTAVIA PRVÝ ĽÚBOSTNÝ LIST ZACHOVANÝ V UHORSKU

Svojej nastávajúcej manželke ho napísal Alexej Thurzo, ktorého 480. výročie úmrtia si dnes pripomíname. Počas svojho života dokázal obnoviť a zveľadiť thurzovský majetok, vplyv aj moc v rušných a nebezpečných časoch uhorských stavovských povstaní a veľkých baníckych nepokojov v baniach a hutiach Thurzovsko-fuggerovskej mediarskej spoločnosti.

Počas jedného storočia prežil rod Thurzovcov medzi uhorskou aristokraciou len štyri generácie, ale v jeho radoch sa vystriedali:

👉 jeden uhorský miestodržiteľ Alexej I.,
👉 dvaja palatíni Juraj V. a Stanislav III.,
👉 jeden predseda Uhorskej komory František I.
👉 a štyria biskupi.

Práve Alexej I. zažil obidve strany jednej mince úspešného šľachtického rodu. Dosiahol postavenie stoličného a kráľovského hodnostára. Pôsobil ako kráľovský miestodržiteľ v Bratislave. Kráľ Ľudovít II. Jagelovský ho ustanovil do hodnosti kráľovského pokladníka.

📆 V piatok, 27. januára 2023 o 15:00 hod. vám v Thurzovom dome rozpovie príbeh o potomkovi jedného z najvýznamnejších šľachtických rodov na Slovensku historik a sprievodca cestovného ruchu Jozef Ďuriančik. Podujatie pripravilo Stredoslovenské múzeum.

Ak obľubujete históriu, určite nevynechajte návštevu spomínaného podujatia.

Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Banská Bystrica on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy