Trestná politika na Slovensku potrebuje zmenu a veľká novela Trestného zákona obsahuje veľa dobrých a potrebných zmien. Či už je…

Trestná politika na Slovensku potrebuje zmenu a veľká novela Trestného zákona obsahuje veľa dobrých a potrebných zmien. Či už je to podpora alternatívnych trestov, rozlišovanie medzi dílermi a užívateľmi drog, väčšia ochrana ľudí, ktorí často čelia útokom pre výkon svojho povolania, ako napríklad lekári, učitelia, novinári, ale aj zamestnanci podnikov poskytujúcich tovary a služby. Na zmenách trestnej politiky sme na ministerstve pracovali takmer dva roky ešte pod mojím vedením. Z tohto pohľadu som rada, že nový minister v práci pokračoval a rovnako ma teší, že vo výsledku, ktorý predstavil, je, domnievam sa, azda 90% toho, čo pripravil rezort ešte pred príchodom nového ministra.

To, čo ma mrzí, je, že
✅ vypustil z trestného činu ohovoránia a prechovávania marihuany nemožnosť udeliť trest odňatia slobody,
✅ z trestného činu znásilnenia vypustil potrebu súhlasu pri sexuálnom akte,
✅ že rodová identita vypadla ako osobitný motiv nenávisti pri extrémistických trestných činoch,
✅ a bola by som opatrnejšia pri ďalšom znižovaní sadzieb pri majetkových trestných činoch.

Zásadnú výhradu, ktorú však mám je, že minister vlády, ktorej je vyslovená nedôvera, nemá podľa môjho názoru legitimitu predkladať zásadné zmeny vnútornej politiky. A trestná politika je, bezpochyby, zásadnou otázkou vnútornej politiky. Takýto návrh by už mal počkať na novú vládu, ktorá bude mať k tomu plnú legitimitu a ponesie zaň plnú zodpovednosť vrátane chvály či hany.

Aj o tomto som chcela dnes v rozhlasovej debate RTVS diskutovať s pánom ministrom. Žiaľ, svoju účasť na poslednú chvíľu odriekol. Verím, že bude ešte príležitosť.

Autor správy, foto a správu publikoval Mária Kolíková on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy