STANOVISKO MESTA KOŠICE K OSTRÉMU ŠTRAJKU V DPMK Ohlásený ostrý štrajk vnímame ako nešťastný krok zo strany odborárov. Mesto K…

STANOVISKO MESTA KOŠICE K OSTRÉMU ŠTRAJKU V DPMK

Ohlásený ostrý štrajk vnímame ako nešťastný krok zo strany odborárov. Mesto Košice do dnešného dňa nepozná ich presné požiadavky, pričom nedostalo žiadne oficiálne zdôvodnenie štrajku ani pozvánku na stretnutie s vedením Dopravného podniku alebo s odborármi.

Mesto Košice urobí všetko preto, aby pomohlo situáciu vyriešiť. Vyzývame na aktívnu komunikáciu. Poďme namiesto nátlakových akcií hľadať riešenia.

Spoločne s poslancami sa vedenie mesta snaží už niekoľko týždňov zostaviť čo najlepší rozpočet, a to napriek výpadku vyše 31 miliónov eur, spôsobeného rozhodnutiami Vlády SR. Napriek týmto chýbajúcim financiám bolo mesto pripravené financovať DPMK približne rovnakou sumou ako vlani. Vedenie DPMK však žiada v tejto situácii o približne 6 miliónov eur viac ako minulý rok. Sme pripravení si sadnúť za spoločný rokovací stôl a baviť sa o dôvodoch, prečo potrebuje podnik na svoju činnosť v tomto roku výrazne viac peňazí.

Za posledných 5 rokov mesto Košice postupne navýšilo príspevok pre DPMK o 11 900 000 eur, čo predstavuje aj s úhradou strát navýšenie príspevku mesta o takmer 40 percent. Na základe dát, ktoré nám poskytol Dopravný podnik vieme, že od roku 2019 významne klesol počet prepravených cestujúcich, a to až o takmer 40 percent. Aj preto dlhodobo vyzývame mestského dopravcu o racionalizáciu, optimalizáciu a ozdravenie podniku, a to bez zvyšovania cestovného alebo prepúšťania zamestnancov.

Očakávame, že sa so vzniknutou situáciou vysporiada vedenie mestského dopravcu tak, aby naplnilo nielen očakávania cestujúcej verejnosti, ale aj odborárov. Racionalizačnými opatreniami aktuálne prechádzajú aj ďalšie dopravné podniky v krajských mestách vrátane Bratislavy. Rozdielom je, že namiesto nátlakových akcií na vedenie mesta si zvolili cestu konštruktívneho dialógu, ktorý, dúfame, začne aj v Košiciach.

Autor správy, foto a správu publikoval Košice – Mesto Košice on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy