SKUTOČNÍ HRDINOVIA NAŠEJ MINULOSTI: ANI GULAGY IM NEZABRÁNILI BOJOVAŤ ZA SLOBODU 🫡 12. februára 1942 v ruskom meste Buzuluk vzn…

SKUTOČNÍ HRDINOVIA NAŠEJ MINULOSTI: ANI GULAGY IM NEZABRÁNILI BOJOVAŤ ZA SLOBODU 🫡

12. februára 1942 v ruskom meste Buzuluk vznikol 1. prápor československého vojska v Sovietskom zväze. Stal sa jadrom armádneho zboru, ktorý oslobodzoval územie dnešnej Ukrajiny a prešiel dlhú bojovú cestu až do Prahy.

Totalitná historiografia vykresľovala jeho príslušníkov ako ľudí oddaných komunistickej myšlienke. Skutočnosť je však úplne iná. Mnohí z nich unikli doslova o vlások smrti z rúk sovietskych orgánov. Po príchode do ZSSR boli obvinení zo špionáže a uväznení v táboroch systému Gulag. Zachránila ich len neúnavná aktivita veliteľa československej vojenskej misie v Moskve generála Heliodora Píku. Po vojne sa mu komunisti odvďačili trestom smrti.

Bývalí väzni sa museli po príchode do Buzuluku niekoľko týždňov zotavovať, kým boli vôbec schopní začať vojenský výcvik. Prvé oddiely boli oblečené do anglických uniforiem, ktoré v meste zanechali poľské jednotky. Veliteľmi boli skúsení prvorepublikoví dôstojníci, vo väčšine oddaní ideám demokracie a slobody. Skutočných komunistov bolo v jednotke minimum.

Jej zloženie zodpovedalo multikultúrnemu charakteru Československa. Okrem Čechov a Slovákov v nej boli výrazne zastúpení Židia a Rusíni. Veľkou novinkou bolo zaradenie žien, ktoré neskôr plnili aj bojové úlohy.

Zaujímavosťou je, že naši vojaci neboli v Buzuluku prvýkrát. V lete 1918 zviedli Československé légie práve o toto mesto krvavý boj s boľševikmi. Padol tu napríklad aj slovenský kapitán JUDr. Štefan Fajnor. Mnohí miestni obyvatelia si legionárov pamätali v dobrom a preto Čechov a Slovákov privítali s otvorenou náručou.

Československé jednotky, ktoré v druhej svetovej vojne bojovali za slobodu, sú základom tradícií našich Ozbrojených síl. Preto si dnes s hrdosťou pripomíname ich hrdinstvo a obetu.

#modernevlastenectvo #skutocnivlastenci

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy