Rok 2022 nás veľa naučil. Mnohokrát nám ukázal pravdu o nás samých. Často som pomenúvala hraničné situácie a negatívne aspekty, …

Rok 2022 nás veľa naučil. Mnohokrát nám ukázal pravdu o nás samých. Často som pomenúvala hraničné situácie a negatívne aspekty, ktoré sme v roku 2022 prežívali.

Pandémia stále nepovedala posledné slovo, na Ukrajinu stále útočí Rusko pod vedením Putina, čelíme energetickej kríze, inflácii. Do našich životov smutne zasiahla nezmyselná smrť piatich mladých ľudí na Zochovej a brutálna vražda dvoch mladých ľudí na Zámockej. Navždy sme sa rozlúčili s výraznými svetovými aj domácimi osobnosťami kultúrneho aj spoločenského života. A to pomenúvam len fragment toho, čím sme si museli prejsť a kvôli čomu smútime dodnes.

Žijeme dobu zmien, ktorým sme nútení sa prispôsobovať, nič už nemusí byť samozrejmosťou.

Zažili sme však aj veľa pozitívnych momentov. Kultúra na jar začala fungovať bez obmedzení. Opäť sme mohli navštevovať kultúrne inštitúcie, festivaly a iné hromadné podujatia.

Ako spoločnosť sme sa zomkli a okamžite začali pomáhať Ukrajine a jej obyvateľom, či už formou materiálnych zbierok, poskytnutia ubytovania, finančnej pomoci, alebo organizáciou kultúrnych a humanitárnych podujatí a projektov. Zomkli sme sa aj pri umeleckom projekte Slovenská tepláreň, ktorý bol tou najväčšou kultúrnou akciou, akú sme doposiaľ na Slovensku mali. Na záver roka sme po desaťročiach (po)otvorili novú zrekonštruovanú Slovenskú národnú galériu, ktorou sa dokážeme pýšiť aj v európskom kontexte.

Všetky tieto momenty preverili náš charakter, testujú náš vnútorný kompas a overujú, kým v skutočnosti sme. Hoci si niekedy myslím, že sme na tom horšie ako zle, dnes u mňa prevažuje pocit, že si vieme a chceme pomáhať, že vieme a môžeme byť rešpektujúci a že vieme a dokážeme pomenovať zlo také, aké v skutočnosti je.

Chcem úprimne veriť, že v roku 2023 zavládne mier, budeme ešte ľudskejší, oveľa tolerantnejší a v neposlednom rade pokornejší. Ak to zvládneme, budeme ako spoločnosť dozrievať vo vyspelé spoločenstvo, ktoré spolu posunie Slovenskú republiku opäť o niečo vpred. Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy