PROKURATÚRA POTREBUJE REFORMU Žiaľ, ďalšia 363, ďalší útek pred novinármi, ďalšie otrasenie dôvery verejnosti v to, že na Slove…

PROKURATÚRA POTREBUJE REFORMU

Žiaľ, ďalšia 363, ďalší útek pred novinármi, ďalšie otrasenie dôvery verejnosti v to, že na Slovensku o vine alebo nevine rozhoduje súd, a nie generálny prokurátor. Maroša Žilinku som nevolil, pani prezidentku som vyzval, aby ho nevymenovala, pravidelne som Žilinku dopytoval a žiadal o jeho predvolanie na výbor. Napriek tomu, že som bol viackrát osamotený a ostatní kolegovia sa len uškŕňali alebo pasívne prizerali, neprestal som. A ani neprestanem, pretože toto sú témy, o ktorých musíme hovoriť verejne, inak sa nezmení v našej krajine nič. Som rád, že dnes už precitli všetci, aj tí, ktorí Žilinku ešte donedávna verejne aj interne obhajovali.

Dnes je nám úplne jasné, že slovenská prokuratúra potrebuje reformu, hlbokú a zásadnú. Čas, kedy je generálny prokurátor ako „báťuška cár“ by mali skončiť. Prvým krokom je ukotvenie Úradu špeciálnej prokuratúry do ústavy, rovnako musí nasledovať posilnenie Rady prokurátorov, verejné výberové konania, zmena alebo úplné zrušenie § 363, zmena voľby generálneho prokurátora, ale aj väčšia disciplinárna zodpovednosť generálneho prokurátora. Obávam sa, že toto všetko nevieme dosiahnuť pri tomto zložení parlamentu, no určite sa o to budem pokúšať a verejne o tom hovoriť tak ako doteraz.

Žiaľ, najbližšie voľby budú aj o tom, ako bude vyzerať prokuratúra, či na Slovensku bude
§ 363 sudcom, prokurátorom aj vyšetrovateľom. Najbližšie voľby budú aj o tom, či bude existovať Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd, budú aj o tom, či síce budeme mať navonok pekné zateplené školy a nemocnice, ale vo vnútri rozkradnutý štát, kde neexistujú nezávislé orgány, ktoré by korupciu skutočne vyšetrovali a potierali.

Vítam to, že pani prezidentka podá podnet na ústavný prieskum § 363, jeden podnet už bol podaný poslancami parlamentu, a jej určite prispeje k rýchlejšiemu prejednaniu veci. Myslím, že všetci by sme však viac privítali, keby pani prezidentka preskúmala všetky Žilinkove kroky a podala disciplinárny návrh na Najvyšší správny súd. Napríklad preto, že znenie § 363 sa roky nemenilo, no nástupom Maroša Žilinku sa zmenila jeho aplikácia. A to zaváňa zneužívaním moci a krivením práva. Nehovoriac o konšpiráciách a vyjadreniach generálneho prokurátora. Ak niekto zneužíva svoju moc v rozpore so zákonom, má byť postavený pred spravodlivosť.

📷 sita

Autor správy, foto a správu publikoval Juraj Šeliga – Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy