PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU ŠTVRTOK 2.2.2023 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BB…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

ŠTVRTOK 2.2.2023

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

·Ruská raketa v stredu zasiahla a úplne zničila obytnú budovu v centre východoukrajinského mesta Kramatorsk. Z trosiek domu vytiahli už najmenej troch mŕtvych, zatiaľ čo ďalších 20 ľudí utrpelo zranenia.

·Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v stredu na prijatie ďalších sankcií voči Rusku. Povedal to na tlačovej konferencii v Kyjeve po stretnutí s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom.

·Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov tvrdí, že Rusko zmobilizovalo pol milióna mužov a výročie invázie si možno chce pripomenúť novou ofenzívou na východe a juhu Ukrajiny. Podľa Reznikova vzhľadom na to, že Rusom záleží na symbolike, by mohli niečo skúsiť okolo 24. februára, keď uplynie rok od invázie ruskej armády na Ukrajinu. Doplnil, že podľa odhadov Ukrajiny Rusko zmobilizovalo približne 500.000 mužov, aj keď Moskva oficiálne hovorí o 300.000 zmobilizovaných.

SVET 🌍

·Krajiny Európskej únie majú poskytnúť výcvik dodatočným 15.000 ukrajinským vojakom. V rámci výcvikovej misie EÚ tak bude vycvičených až 30.000 vojakov. V stredu to v Bruseli uviedli viacerí predstavitelia EÚ. Výcvikovú misiu Rada EÚ pre zahraničné veci schválila vlani v októbri. Jej cieľom je prispieť k zlepšeniu obranyschopnosti ukrajinských ozbrojených síl a potrvá dva roky.

·Popredný americký výrobca vojenských dronov je za symbolický jeden dolár ochotný predať Ukrajine dve špionážne bezpilotné lietadlá. Spoločnosť General Atomic Aeronautical Systems teraz očakáva, že americká vláda takúto transakciu schváli.

·Ruská polícia v stredu v Petrohrade zaistila diela z protivojnovej výstavy, ktorá sa konala v priestoroch miestnej pobočky opozičnej liberálnej strany Jabloko. Strana Jabloko uviedla, že polícia prišla do straníckej centrály s tvrdením, že dostala hlásenie o bombe v objekte. Žiadne výbušniny sa v priestoroch strany nenašli, no policajti zaistili vystavené obrazy a plagáty, pretože ich motívy môžu údajne spĺňať skutkovú podstatu trestného činu šírenia dezinfomácií o ruskej armáde.

·Poľsko by bolo ochotné poskytnúť Ukrajine svoje stíhačky typu F-16, ak by takéto rozhodnutie spoločne prijali spojenci zo Severoatlantickej aliancie. Uviedol to v stredu poľský premiér Mateusz Morawiecki.

·Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že ruských vojakov by mohlo ešte viac povzbudiť vyplácanie prémií za ukoristenie alebo zničenie ťažkých zbraní z členských krajín NATO na Ukrajine. Kremeľ podľa jeho slov takéto iniciatívy podporuje. Kremeľ privítal ponuku ruskej spoločnosti Fores, ktorá tento týždeň ponúkla päť miliónov rubľov v hotovosti prvému vojakovi, ktorý zničí alebo ukoristí nemecký tank Leopard 2 alebo americký Abrams.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy