PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU UTOROK 31.1.2023 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, B…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU
UTOROK 31.1.2023

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v pondelok v Mykolajivskej oblasti na juhu krajiny stretol s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou. Ukrajinský prezident v ďalších príspevkoch informoval, že spolu s dánskou premiérkou navštívil napríklad zranených ukrajinských vojakov v miestnej nemocnici alebo tiež obchodný prístav.

• Rusko začalo svoju „veľkú odplatu“ za odpor Ukrajiny voči ruskej invázii, uviedol v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zelenskyj povedal, že ruské útoky na východe Ukrajiny sú neúprosné aj napriek veľkým stratám na ruskej strane. Podľa jeho slov ide o odplatu za úspechy Ukrajiny pri vytlačení ruských síl z Kyjeva, severovýchodu a juhu Ukrajiny počas prebiehajúceho konfliktu.

• Podľa najnovšej správy britského ministerstva obrany ruské sily počas posledných troch dní zrejme prešli do sústredeného útoku v okolí miest Pavlivka a Vuhledar na východe Ukrajiny. Mestá, ktoré ležia 50 km od Donecka, sa Rusko pokúsilo neúspešne dobyť už vlani. Jednotkám sa podľa britskej rozviedky podarilo postúpiť za rieku Kašlachač, ktorá mesiace vyznačovala frontovú líniu. Britskí analytici však považujú za nepravdepodobné, že by Rusko malo v oblasti dostatok nezaangažovaných jednotiek na dosiahnutie operačne významného prelomu.

• Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) odhaduje, že Rusko sa pripravuje na novú ofenzívu. Útočnú operáciu podľa amerických analytikov odštartuje Moskva v nasledujúcich mesiacoch, zrejme na východe Ukrajiny v Luhanskej oblasti. Odhady inštitútu o obnovení ofenzívy ruských síl potvrdzujú nielen vyjadrenia západných predstaviteľov a Ukrajiny, ale aj proruskí vojnoví blogeri.

• Ukrajinská armáda minie v roku 2023 takmer 550 miliónov dolárov na drony. Na ich dodanie už uzatvorila 16 zmlúv s ukrajinskými výrobcami. Oznámil to v pondelok ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov. Ukrajinská aj ruská armáda používajú vo vojne na Ukrajine širokú škálu bezpilotných lietadiel na prieskumné a útočné operácie.

SVET 🌏

• Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok povedal, že nevylučuje dodanie bojových lietadiel na Ukrajinu. Upozornil však na riziko možného vystupňovania konfliktu.

• Francúzsko bude spolu s Austráliou dodávať Ukrajine delostrelecké náboje kalibru 155 mm. Oznámili to v pondelok spoločne ministri obrany oboch týchto krajín – francúzsky Sébastien Lecornu a austrálsky Richard Marles.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy