PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU UTOROK 24.1.2023 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

UTOROK 24.1.2023

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Vojna, ktorú na Ukrajine vedie Rusko, ovplyvnila vzdelávanie viac než piatich miliónov ukrajinských detí, upozornil v utorok Detský fond OSN (UNICEF).

• Ukrajina potrebuje niekoľko stoviek hlavných bojových tankov, aby mohla opätovne dobyť územia okupované Ruskom, vyhlásil v pondelok šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. Podľa Jermaka bez víťazstva Ukrajiny nad Ruskom, návratu k jej hraniciam z roku 1991 a bez potrestania Ruska nebude možná stabilita ani jasný poriadok vo svete.

• Britské ministerstvo obrany vo svojej pravidelnej správe spomína pretrvávajúce rozpory vo vedení ruskej armády. Ako príklad uvádza odvolanie generálplukovníka Teplinského, ktorý bol v novembri pri úspešnom stiahnutí ruských jednotiek z Dnipra a mal povesť pragmatického veliteľa.

• Podľa ukrajinského generálneho štábu ruské jednotky napriek veľkým stratám ďalej útočia na východe Ukrajiny pri mestách Bachmut a Avdijivka. Pri Kupiansku sa podľa neho ukrajinským obrancom podarilo ruský útok odraziť. Pri Lymane, Novopavlovke aj v smere na Cherson zostávajú ruské jednotky v defenzíve, uviedlo vedenie ukrajinských síl, podľa ktorého protivzdušná obrana v noci na dnes zostrelila tri ruské bojové vrtuľníky Ka-52. Ukrajinská vojenská rozviedka tvrdí, že, že ruské vedenie chce získať kontrolu nad Doneckou oblasťou do marca.

SVET 🌏

• Z 50.000 ruských väzňov, ktorí boli naverbovaní do bojov na Ukrajine, je na fronte už len 10.000. Zvyšní sú buď zabití, zranení, nezvestní, vzdali sa alebo dezertovali. V pondelok to na platforme Telegram uviedla nezisková organizácia „Rusko za mrežami“ poskytujúca právnu a humanitárnu pomoc ľuďom, ktorí sú v Rusku vyšetrovaní alebo väznení.

• Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v pondelok dohodli na poskytnutí ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine vo výške pol miliardy eur. Celková vojenská pomoc pre Ukrajinu zo strany eurobloku – nerátajúc pomoc poskytnutú jednotlivými štátmi – tak vzrastie na 3,6 miliardy eur.

• Lotyšsko sa rozhodlo znížiť úroveň svojich diplomatických vzťahov s Ruskom. Ruskému veľvyslancovi tak oznámilo, aby do 24. februára opustil krajinu. Povedal to v pondelok lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevičs s tým, že k takémuto kroku Lotyšsko pristupuje zo „solidarity“ s Estónskom, s ktorým Rusko znížilo úroveň diplomatických vzťahov.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy