PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU STREDA 8.2.2023 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BB…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU
STREDA 8.2.2023

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajina získala späť z Ruska 128 deportovaných detí, oznámila Julija Usenková z ukrajinskej generálnej prokuratúry. V Rusku sa môže ešte stále nachádzať vyše 16-tisíc maloletých Ukrajincov. Mnohým menia pasy a ponúkajú ich do ruských rodín na adopciu.

• Rusko zvyšuje počet útokov na východe Ukrajiny, pričom by sa čoskoro mohlo zamerať na Charkov alebo Záporožie, domnieva sa tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Olexij Danilov.

• Nový nemecký minister obrany Boris Pistorius pricestoval v utorok na neohlásenú návštevu ukrajinského hlavného mesta. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov zverejnil na sociálnej sieti Twitter svoju spoločnú fotografiu s Pistoriusom, ktorý držal repliku tanku. Ukrajinské ministerstvo obrany prostredníctvom svojho hovorcu potvrdilo, že fotografia vznikla v ukrajinskom hlavnom meste v utorok.

SVET 🌍

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pristál v stredu na londýnskom letisku Stansted. Buckinghamský palác zároveň potvrdil, že Zelenskyj v ten istý deň absolvuje aj audienciu u britského kráľa Karola III. Ide o Zelenského prvú návštevu v Británii od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu.

• Nemecko, Dánsko a Holandsko ohlásili v utorok spoločný plán dodania minimálne 100 tankov staršieho typu Leopard 1 na Ukrajinu. Ide o súčasť úsilia „podporiť Ukrajinu v jej úsilí odolávať ruskej agresii“, uviedli v spoločnom vyhlásení ministri obrany Nemecka, Dánska a Holandska.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy