PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU PONDELOK 23.1.2023 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

PONDELOK 23.1.2023

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Maroko údajne poslalo Ukrajine bojové tanky T-72B sovietskej výroby. Uviedla to ukrajinská armáda v pravidelnom zhrnutí situácie na bojisku.

• Počet ruských vojakov zabitých alebo zranených na Ukrajine dosahuje takmer 180.000. Na ukrajinskej strane si vojna dosiaľ vyžiadala 100.000 mŕtvych alebo zranených vojakov a 30.000 zabitých civilistov. Tieto odhady zverejnila v nedeľu nórska armáda.

SVET 🌏

• Nemecko nebude blokovať vývoz svojich tankov Leopard 2 z tretích krajín na Ukrajinu. V rozhovore pre francúzsku televíziu LCI to povedala nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.

• Poľský premiér Mateusz Morawiecki v pondelok oznámil, že Poľsko požiada Nemecko o povolenie dodať Ukrajine tanky Leopard 2, no ak nakoniec toto povolenie od Berlína nedostane, v rámci malej koalície krajín ochotných poslať na Ukrajinu tanky a ďalšie vojenské vybavenie, hoci v nej aj Nemecko nebude, Varšava tanky spolu s ostatnými partnermi Ukrajine odovzdá. Slovenský rezort obrany v tejto veci neeviduje z poľskej strany žiadnu oficiálnu požiadavku, stanovisko zaujme vtedy, ak bude oslovené a bude mať všetky podrobné informácie o tejto iniciatíve.

• Nový nemecký minister obrany Boris Pistorius dúfa, že v čo najbližšom čase navštívi Ukrajinu. Pistorius, ktorý sa ujal svojej funkcie vo štvrtok, uviedol, že cestu na Ukrajinu absolvuje možno už počas nasledujúcich štyroch týždňov.

• Šéf európskej diplomacie Josep Borrell dúfa, že členské krajiny počas pondelkového stretnutia ministrov zahraničných vecí schvália ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 500 miliónov eur.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy