PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU PIATOK 27.1.2023 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, B…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU
PIATOK 27.1.2023

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ďalšia vlna ruských raketových útokov a náletov bezpilotných lietadiel si na Ukrajine vyžiadala 11 obetí na životoch a najmenej 11 zranených. Vo štvrtok podvečer o tom informovali ukrajinské záchranárske zložky. Nespresnili pritom, z ktorých miest hlásia obete a zranených.

• Moskva by o postupe svojich vojakov na Ukrajine mohla šíriť cielené dezinformácie, uviedlo v piatok britské ministerstvo obrany. Britský rezort obrany spochybňuje ruské tvrdenia o údajnom postupe v Zaporižskej a Doneckej oblasti. Podľa proruských blogerov armáda prelomila obranu pri Orikive a Vuhledare, podľa britského rezortu však zrejme šíria dezinformácie, aby to vyzeralo, že si ruská ofenzíva zachováva dynamiku.

• Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnová vo štvrtok pricestovala do ukrajinskej Odesy na znak podpory Ukrajiny čeliacej ruskej invázii. Colonnová sa v čiernomorskom prístavnom meste stretla so svojím ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebom.

SVET 🌏

• Kanada vo štvrtok oznámila, že Ukrajine dodá štyri plne funkčné tanky Leopard 2. Pridá sa tak v Nemecku, Spojeným štátom a ďalším krajinám, ktoré už ohlásili plány na zaslanie tankov Kyjevu.

• Británia dúfa, že jej tanky Challenger 2 dorazia na Ukrajinu koncom marca. Výcvik ukrajinských vojakov na ich obsluhu sa začne už budúci týždeň. Oznámil to vo štvrtok štátny tajomník britského ministerstva obrany Alex Chalk. Štátny tajomník poľského ministerstva obrany Wojciech Skurkiewicz vo štvrtok zas uviedol, že Poľsko by mohlo poslať tanky na Ukrajinu už v nasledujúcich týždňoch.

• Americký prezident Joe Biden zvažuje, že pri príležitosti nadchádzajúceho prvého výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu navštívi vo februári niektoré európske krajiny.

• Spojené štáty vo štvrtok oficiálne vyhlásili ruskú súkromnú vojenskú Vagnerovu skupinu za „nadnárodnú kriminálnu organizáciu“ a zmrazili jej aktíva v USA. Američania majú zakázané tejto skupine poskytovať finančné prostriedky, tovar alebo služby.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy