PODVODNÍK SA VYDÁVAL ZA POLICAJTA A PRE PENIAZE POSLAL TAXÍK VĎAKA SKUTOČNÝM MICHALOVSKÝM POLICAJTOM MUŽ O SVOJE PENIAZE NEPRIŠI…

PODVODNÍK SA VYDÁVAL ZA POLICAJTA A PRE PENIAZE POSLAL TAXÍK
VĎAKA SKUTOČNÝM MICHALOVSKÝM POLICAJTOM MUŽ O SVOJE PENIAZE NEPRIŠIEL

📌 Dôverčivý 62-ročný muž z michalovského okresu sa v týchto dňoch takmer stal obeťou podvodníka a prišiel by tak o pár tisíc. Prípadom sa už intenzívne zaoberajú michalovskí kriminalisti.

☎️ 62-ročného muža telefonicky kontaktoval neznámy muž s českým dialektom a prízvukom, predstavil sa ako policajt a oznámil mu, že jeho syn spôsobil v Českej republike dopravnú nehodu, pri ktorej zomrel motocyklista a môže ísť do väzenia až na 12 rokov. Dokáže mu pomôcť, ale je potrebné zaplatiť „kauciu“.

💶 Podľa inštrukcií neznámeho muža, falošného policajta, preľaknutý muž peniaze zabalil a balík odovzdal pracovníkovi taxi služby, ktorý ho už čakal na dohodnutom mieste. Páchateľ po celý čas muža telefonicky kontaktoval vo veľmi krátkych intervaloch, aby mu znemožnil preveriť u príbuzných uvádzané skutočnosti v telefóne. Keď si muž uvedomil, že pravdepodobne ide o podvod a medzitým sa telefonicky skontaktoval so synom, ktorý mu to potvrdil, dostavil sa na policajné oddelenie, kde túto nekalú praktiku podvodníka oznámil.

👮 Polícia začala ihneď konať. Precíznou operatívno-pátracou činnosťou michalovských kriminalistov bolo zistené vozidlo taxislužby, ktorého vodič mal balík prevziať a doručiť do zahraničia. Následne sa policajti skontaktovali s vodičom a do pár hodín sa balík s peniazmi vrátil jeho majiteľovi.

⚖️ Prípadom sa už zaoberá vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Michalovciach, ktorý v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre trestný čin podvodu v štádiu pokusu. Polícia po páchateľovi intenzívne pátra.

‼️ Seniori, zbystrite pozornosť, ak vás ktokoľvek telefonicky žiada o peniaze!

🙏 NEVERTE OSOBÁM
• ktoré tvrdia, že sú pracovníci Slovenskej pošty a nesú vám preplatok
• ktoré tvrdia, že sa nachádzate v nebezpečenstve a niekto vás chce okradnúť,
• ktoré sa predstavia ako policajti a vyzvú vás, aby ste peniaze a cennosti, ktoré máte vložili do tašky a vyhodili z okna alebo odovzdali neznámej osobe,
• ktoré sa predstavia ako lekári, či policajti a oznámia vám, že váš príbuzný mal alebo zapríčinil dopravnú nehodu, pri ktorej sa zranil spolu s inými osobami a súrne potrebuje peniaze.
Skôr ako niekomu zveríte svoje celoživotné úspory, poraďte sa so svojimi príbuznými!

✅ Niekoľko dôležitých rád, ako sa nestať obeťami podvodníkov a zlodejov:

• Nekomunikujte s osobami, ktoré sa v telefóne vydávajú za vášho príbuzného, lekára, policajta, či inú osobu a žiadajú od vás peniaze, takýto hovor ihneď ukončite.
• Nehovorte do telefónu, koľko peňazí máte doma alebo v banke.
• Nevyhadzujte peniaze a cenné predmety z okna.
• Nevyberajte pre cudzie osoby peniaze z bankomatu alebo zo svojich účtov.
• Nedávajte peniaze a cenné predmety cudzej osobe, aj keď tvrdí, že ju za vami posiela váš príbuzný.
• Neriaďte sa pokynmi volajúceho podvodníka a neverte príbehu, ktorý vám do telefónu rozpráva!
• Nezabúdajte, že preplatky a nedoplatky sa nevyplácajú v hotovosti prostredníctvom zamestnancov spoločností, či iných osôb.
• Ak sa volajúci vydáva za vášho príbuzného alebo volá v jeho mene, obratom si u príbuzných overte informácie, ktoré vám uviedol v telefóne!
• Ihneď volajte svojim príbuzným alebo známym, ktorým dôverujete a povedzte im, aký ste mali telefonát, poraďte sa s nimi!
• Cudzie osoby nikdy nevpúšťajte do svojho príbytku a nezostávajte s nimi osamote!

☝️ Polícia upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby boli pri komunikácii s cudzími osobami opatrní, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré by ich mohli telefonicky alebo osobne kontaktovať a žiadať o peniaze a cennosti, či ponúkať pomoc. Je dôležité, aby v žiadnom prípade nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov, rovnako tiež osoby, ktoré nepoznajú, prípadne osoby, ktoré ich navštívili a sami bez ich kontaktovania ponúkajú pomoc. Pri objasňovaní týchto prípadov Policajný zbor uvíta, ak by takéto osoby kontaktovali políciu už pri prvých náznakoch, že ich chce niekto uviesť do omylu či pripraviť ich o financie. A to aj vtedy, ak by sa ďalším vyšetrovaním podvodné konanie nepreukázalo.

Autor správy, foto a správu publikoval Polícia SR – Košický kraj on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy