Photos from Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva’s post

Dúha ukrytá v kameni

Na 45. Východoslovenskom tábore ochrancov prírody v Zámutove v Slánskych vrchoch, sa kolegovia zo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva zúčastnili exkurzie do Slovenských opálových baní v Dubníku.

✅ Nadchnutí krásou drahých opálov zároveň získali informácie o možnosti uvidieť jedinečnú zbierku týchto minerálov v historickom kaštieli v Opinej, dnes evanjelickej fare. Miestny farár, nadšený zberateľ opálov a minerálov, postupne buduje pre verejnosť stálu expozíciu kolekcie všetkých druhov opálov, ktoré sa v pohorí Slánskych vrchov nachádzajú.

ℹ️ Niekoľko exemplárov farebných a drahých opálov dostali darom a môžete ich uvidieť v čerstvo nainštalovanej v prírodovednej expozícii.

Čo sú to OPÁLY ❓

➡️ Po chemickej stránke je opál hydratovaný oxid kremičitý: SiO2. nH2O, po kryštalografickej stránke je amorfný, nekryštalický minerál. Ako typický minerálny koloid tvorí hroznovité, hľuzovité povlaky alebo žily a žilky rôznych farieb (biela, zelená, modrá, červená, hnedá, žltá, šedá až čierna) voskovitého vzhľadu.
➡️ Niektoré odrody sú mliečnobiele až priehľadné a tie najvzácnejšie nádherne hrajú rozličnými dúhovými farbami. Hovoríme, že opalizujú – menia farbu, takúto vlastnosť majú drahé opály.
➡️ Pravá príčina tejto zvláštnej vlastnosti je výnimočná vnútorná stavba amorfných gélových guličiek opálu, ktoré sú usporiadané do kociek alebo bločkov. Podľa orientácie bločkov a rôznej veľkosti guličiek v jednotlivých bločkoch dochádza na ich okrajoch ku rozkladu bieleho svetla na základné spektrálne farby. Určité poruchy v usporiadaní guličiek v bločkoch ovplyvňujú aj intenzitu farieb.

👉 SLOVENSKÉ NÁLEZISKO drahého opálu Dubník pri Červenici v Slanských vrchoch je svetoznáme. Drahý opál sa tu ťažil už od konca 16. storočia až do objavenia ložísk drahého opálu v Austrálii a Mexiku.
👉 Jeho svetovú popularitu udržuje nález najväčšieho drahého opálu z tejto lokality, ktorý bol pomenovaný HARLEKÝN a bol nájdený v roku 1775 v potoku pri obci Červenica – môžete ho uvidieť v Prírodovednom múzeu vo Viedni. Váži 594 gramov a jeho hodnota v súčasnosti predstavuje 5 miliónov €. Je najdrahším drahým opálom na svete a patrí vôbec medzi najdrahšie kamene na svete.

Nechajte sa očariť jedinečnou krásou drahých opálov zo Slanských vrchov na fotografiách J. Lakotu.
Text: M. Orvošová, J. Lakota

#slovensko #drahykamen #opal #Slanskevrchy #smopaj #kamen

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy