Photos from Prešovský samosprávny kraj’s post

📣VÝROČIE KODIFIKÁCIE RUSÍNSKEHO JAZYKA✍️

✅Dnes si pripomíname deň, kedy bola v roku 1995 v Bratislave Koordinačným výborom Rusínskej obrody na Slovensku vyhlásená kodifikácia rusínskeho jazyka. Deklaráciu o kodifikácii predniesol vtedajší riaditeľ Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Jaroslav Sisák.

📑Kodifikácia bola vyhlásená a prijatá pred zástupcami štátu, akademickou a vedeckou obcou, pred laickou i odbornou verejnosťou, ako aj zástupcami cirkvi a rusínskych národnostných organizácií zo Slovenska i zahraničia. Uvádza sa v nej, že „Rusíni na Slovensku dlho nemohli oficiálne používať materinský jazyk, rozvíjať ho a doviesť až do takej podoby, aby sa ho mohli učiť deti v školách, vychádzali v ňom noviny, časopisy a knihy, vysielali rozhlasové a televízne relácie a používal sa v rusínskom divadle. Väčšina Rusínov neprijala administratívne nanútený ukrajinský jazyk za materinský. Počnúc dnešným dňom rusínsky jazyk sa stáva spisovným jazykom Rusínov na Slovensku“.

🟢🇸🇰Na Slovensku podľa ostatného sčítania obyvateľstva v roku 2021 žije viac ako 63 000 obyvateľov hlásiacich sa k rusínskej národnosti a z toho veľká časť práve v mestách a obciach Prešovského samosprávneho kraja.

Autor správy, foto a správu publikoval Prešovský samosprávny kraj on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy