Photos from Natália Milanová – ministerka kultúry’s post

🇸🇰 Keď sa povie Uhrovec, zrejme každému a každej sa vybaví Ľudovít Štúr či Alexander Dubček. Jeden rodný dom, dve pre Slovensko významné osobnosti. A to zďaleka nie je všetko, čo Uhrovec a jeho okolie návštevníkom a návštevníčkam ponúka.

🏰 V obci neďaleko rodného domu sídli rozľahlý Zaiovský kaštieľ. Zaiovci boli šľachtici, ktorí vlastnili obec, jej okolie a tiež starobylý hrad Uhrovec. S ich rodinou je spätý aj život Ľudovíta Štúra, ktorý si u nich privyrábal na štúdiá. Kaštieľ si po vojne prešiel strastiplnú cestu, podobne ako mnohé iné šľachtické sídla. Evanjelický kostol mal napríklad podľa socialistických predstáv slúžiť na koncerty Slovenskej filharmónie, čomu boli prispôsobené aj betónové “doplnky”, či iné “vylepšenia”.

🛠️ Udržiavať pamiatku takéhoto veľkolepého rázu pri živote nie je jednoduché, ale som rada, že Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v rámci dotačného programu “Obnovme svoj dom” podporilo obnovu strechy kaštieľa, ktorá je jeho základným prvkom. Bez jej obnovy by totiž mohlo v dôsledku dažďov dôjsť k výraznému poškodeniu celého objektu. Aj takto sa ako štát podieľame na záchrane pamiatok.

🏠 Verím, že v blízkej budúcnosti bude kaštieľ prístupný aspoň organizovaným školským skupinám, ktoré prídu do rodného domu Štúra, aby si mohli dobu sprítomniť aj v sálach kaštieľa.

Autor správy, foto a správu publikoval Natália Milanová – ministerka kultúry on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy