Photos from Ministerstvo vnútra SR’s post

🇪🇺 MINISTRI VNÚTRA EÚ V ŠTOKHOLME O NELEGÁLNEJ MIGRÁCII: POTREBNÉ SÚ SPOLOČNÉ EURÓPSKE RIEŠENIA

Roman Mikulec – minister vnútra SR vo štvrtok rokoval na neformálnej Rady JHA vo švédskom Štokholme. EÚ opätovne potvrdila postoj, že najefektívnejším nástrojom v boji s nelegálnou migráciou je ochrana vonkajšej schengenskej hranice a efektívne riešenie návratovej politiky.

🇺🇦 Účastníci rokovania si zároveň symbolickou minútou ticha uctili pamiatku obetí minulotýždňovej havárie vrtuľníka, kde medzi obeťami bol aj ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj, ktorý sa v minulosti na rokovaniach aktívne zúčastňoval.

👉 Ministri diskutovali o využívaní efektívnejšej spolupráce s tretími krajinami v oblasti návratovej politiky, na čo slovenské ministerstvo vnútra už niekoľko mesiacov aktívne upozorňuje. Faktom je, že počet nelegálnych migrantov a žiadostí o azyl v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom výrazne narástol a dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2015.

💬 „Som toho názoru, že tretie krajiny, ktoré pri návratoch a readmisiách nespolupracujú, by to mali zo strany Európskej únie aj pocítiť. Nesmieme sa báť využívať všetky nástroje, inak si myslím, že pokrok v oblasti výkonov návratov bude i naďalej nedostatočný,“ povedal šéf slovenského rezortu vnútra.

👉 Napriek bilaterálnym snahám členských krajín, ako aj Európskej komisie možno konštatovať, že návraty nedosahujú požadovanú úroveň a je nevyhnutné využívať všetky dostupné nástroje vízovej, obchodnej a rozvojovej politiky. Krajinám, ktoré nespolupracujú, by bolo vhodné uložiť vízové reštrikcie.

👉„V opačnom prípade sa znižuje kredibilita mechanizmu. Tiež potrebujeme adekvátne reagovať už pri prvých signáloch zhoršujúcej sa spolupráce tretích krajín. Čo sa týka ďalších opatrení, mali by sme plne využívať ustanovenie návratovej smernice a existujúce readmisné dohody EÚ s tretími krajinami. Máme k dispozícii aj kapacity Frontexu,“ zdôraznil Roman Mikulec.

👉 Vymenovaním koordinátora EÚ pre návraty a novým posilneným operačným mandátom Frontexu pre návraty sa očakáva lepšia spolupráca v oblastí readmisií.

👉 Skúsenosti ukazujú, že spomedzi migrantov, ktorí nemajú právo zostať v EÚ, sa iba nízke percento vráti domov a z tohto počtu ešte menej dobrovoľne. Spolupráca na dobrovoľných návratoch a reintegrácii je kľúčovou súčasťou partnerstiev pre migráciu.

👉 Efektívna funkčná návratová politika má zamedziť nelegálnej migrácii, dôležitým aspektom je, ako slovenské ministerstvo vnútra dlhodobo komunikuje, ochrana vonkajšej hranice či spoločný boj Európy proti prevádzačstvu. Akčné plány sú výborným základom, na druhej strane je potreba ich presadenia v praxi.

👉„Efektívnym nástrojom je návrat migranta z územia Európskej únie do krajiny pôvodu a nie jeho odsun do vedľajšieho členského štátu,“ povedal vo svojom vstupe na rokovaní Roman Mikulec.

👉 Slovensko vyslalo už druhú skupinu príslušníkov Policajného zboru na ochranu maďarsko-srbskej hranice, ktorá je vonkajšou hranicou EÚ. Slovensko je tiež aktívne v rámci Frontexu a koncom uplynulého roka vyslalo ďalších policajtov do postihnutých oblastí.

👉 Ďalšiemu bodu, ktorému sa ministri vnútra venovali je fakt, že ruskej agresii voči Ukrajine je potrebné venovať náležitú pozornosť a realizovať preventívne kroky v boji proti organizovanej kriminalite.

👉 Európa bude venovať pozornosť aj spôsobom a prostriedkom na podporu právneho štátu v digitálnej ére pri zachovaní bezpečnosti, ochrane súkromia a základných práv. Hľadať bude v boji proti organizovanej kriminalite spoločné riešenia.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy