Photos from Ministerstvo vnútra SR’s post

🚁 🇸🇰 ČESTNÉ MIESTO PRE BÝVALÝ VRTUĽNÍK MV SR, KTORÝ VIEZOL AJ PÁPEŽA JÁNA PAVLA II. 🇻🇦

🤝 Letecký útvar MV SR pokračuje v spolupráci so Slovenské technické múzeum – Múzeom letectva v Košiciach. Po dopravných lietadlách Tu-154M a Jak-40 bude lákadlom pre návštevníkov múzea ďalší exponát z bývalej flotily rezortu vnútra. Novú životnú etapu tu začína vrtuľník Mi-8 registrácie B-8532, ktorý Letecký útvar MV SR daroval STM.

🚁 Vrtuľník bol v prevádzke v rokoch 1985 až 2006, Letecký útvar MV SR ho získal po rozdelení Československa. Nalietal 2 216 hodín a 3 843 cyklov.

Zaujímavosťou je, že na palube vrtuľníka sa okrem čelných predstaviteľov Slovenskej republiky a iných krajín viezol počas návštevy Slovenska v roku 1995 aj pápež Ján Pavol II. Vrtuľník ho prepravoval z letiska v Bratislave na letisko do Nitry.

🔧 Stroj sa už nachádza v priestoroch Múzea letectva v Košiciach, kde v súčasnosti prechádza odborným ošetrením, kompletizáciou a čistením. Vrtuľník Mi-8 sa dostáva do tých najlepších rúk odborníkov a nadšencov leteckej techniky – zamestnancov STM – Múzea letectva rovnako ako už skôr odovzdaný Tupolev Tu-154M OM-BYO a Jak-40 OM-BYE. Týmto sa zabezpečí najvyššia kvalita a kontinuita údržby dnes už múzejných exponátov. Múzeum plánuje predstaviť vrtuľník verejnosti v polovici apríla po skončení zimnej uzávery.

🚁✈️ Letecký útvar MV SR postupne zabezpečuje dôstojné miesto pre vyradené vrtuľníky a lietadlá. Po rokoch služby našli svoju poslednú domovskú stanicu aj dva vrtuľníky Mi-2, jeden v areáli Akadémie Policajného zboru v Bratislave a druhý Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre.

🚁 VIZITKA VRTUĽNÍKA MI-8 B-8532
➡ Slúžil výhradne k preprave ústavných činiteľov SR a k leteckej preprave významných zahraničných štátnikov na území SR. Samozrejmosťou bola aj letecká preprava slovenských prezidentov a predsedov parlamentu od roku 1993 po vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
➡ Interiér vrtuľníka bol vyhotovený vo verzii VIP. Vo vnútri boli dve kreslá so stolíkom a veľká priestranná sedačka, v zadnej časti bol vytvorený priestor pre palubného sprievodcu k umiestneniu cateringu. Taktiež tam bola plne vybavená toaleta.
➡ Do vrtuľníka bolo možné nastupovať zo zadnej časti alebo cez ľavé predné dvere.
➡ Vrtuľník v tejto salónnej úprave mohol prepravovať maximálne 10 pasažierov.
➡ Posádka pozostávala z veliteľa posádky (kapitán), druhý pilot a palubný inžinier, pri preprave hlavy štátu bola posádka doplnená o palubného sprievodcu.
➡ Jeho maximálna cestovná rýchlosť bola 250 km/h.

📷Letecký útvar MV SR a STM – Múzeum letectva v Košiciach

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy