Photos from Ministerstvo vnútra SR’s post

🆘️ NA SLOVENSKU SME OSLÁVILI EURÓPSKY DEŇ ČÍSLA TIESŇOVÉHO VOLANIA 112

Ministerstvo vnútra SR si dnes pripomenulo Európsky deň čísla tiesňového volania 112, ktorý je symbolicky v kalendári 11. 2.

👧🧑Koordinačné strediská integrovaného záchranného systému privítali na svojej pôde žiakov a študentov a priblížili im fungovania tiesňovej linky a jednotlivých záchranných zložiek.

🆕️ Vedenie rezortu vnútra zároveň predstavilo posledné prijaté kroky, ktorými skvalitňujeme a zefektívňujeme poskytovanie pomoci ľuďom v tiesni.

🇪🇺 Číslo 112 funguje v Európskej únii od 1991, Slovenská republika tiesňové číslo 112 používa od júla 2003.

🔎 „Koniec roka a nový rok 2023 sme naštartovali aj 100-percentným nasadením služby AML. Presnejšie určenie polohy volajúceho v tiesni zásadne uľahčuje náročnú prácu operátorom a zefektívnilo adresné vyslanie záchranných zložiek na miesto udalosti,“ vysvetlil Roman Mikulec – minister vnútra SR.

🚒🚓🚑 Prelomové zmeny vo fungovaní integrovaného záchranného systému prináša s účinnosťou od 1. apríla 2023 novela zákona o integrovanom záchrannom systéme.

❗Zároveň sa rozšíri možnosť udeliť pokutu za úmyselné zneužitie aj v prípade národných čísel tiesňového volania 150, 155 a 158. Za úmyselné blokovanie čísla tiesňového volania neodôvodneným volaním, neodôvodneným vyžiadaním pomoci alebo neodôvodneným zaslaním krátkej textovej správy môže okresný úrad uložiť pokutu až do výšky 1 659 eur.

📊„Počet volaní na tiesňovú linku v minulom roku 2022 presiahlo číslo 900 000. Najviac volaní o pomoc sme prijali z Košického a Prešovského kraja. Identifikovaných volaní sme zaznamenali 693 964, ide o hovory, ktoré sú realizované prostredníctvom SIM karty. Prijali sme tiež 16 700 správ, ktoré prichádzali prevažne od občanov so sluchovým postihnutím a od osôb, ktoré sa ocitli v nebezpečnej situácii, pri ktorej nebolo možné telefonovať. Počet neoprávnených hovorov v našej krajine bol za minulý rok 286 364, čo činí takmer 32 % zo všetkých hovorov na tiesňovú linku. V Rámci EÚ i naďalej patríme k štátom s lepším priemerom,“ povedala generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia MV SR Michaela Kaňová.

👍„Číslo 112 dobre poznajú deti aj dospelí. Držím číslu 112 palce aj do budúcnosti, aby ho slovenskí občania potrebovali, čo najmenej a bolo vždy funkčné,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Civilná ochrana & 112

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy