Photos from Ministerstvo vnútra SR’s post

SLOVENSKO POSIELA POMOC DO TURECKA

Ministerstvo vnútra vysiela do zemetrasením postihnutého Turecka pomoc. Zložky rezortu budú v Turecku pátrať, zachraňovať a pomáhať osobám, ktoré zasiahlo zemetrasenie.

Do Turecka bude vyslaných 15 zástupcov v zložení 10 príslušníkov Hasičský a záchranný zbor zo Záchranná brigáda Hasičského a Záchranného Zboru Žilina a 5 príslušníkov Horská záchranná služba spolu so špeciálne vycvičenými psami.

Sekcia krízového riadenia MV SR bola kontaktovaná cez celoeurópsky medzinárodný komunikačný a informačný systém CECIS. Slovensko tiež týmto krokom zareagovalo na požiadavku zo strany európskeho Koordinačného centra pre reakcie na núdzové situácie – ERCC (Emergency Response Coordination Centre).

“Vyslané zložky majú rozsiahle skúsenosti s pátracou a záchranárskou činnosťou. Na kvalitatívne svetovej úrovni sú aj psy, špeciálne trénované napríklad aj na vyhľadávanie zavalených osôb v ruinách,” povedal Roman Mikulec – minister vnútra SR.

Sekcia krízového riadenia ako koordinátor medzinárodnej pomoci v prípade krízových situácií aktívne komunikuje s tureckou stranou na čo najrýchlejšom presune záchranných zložiek do postihnutých oblastí. Prepravu Leteckým útvarom MV SR do mesta Adana v Turecku však komplikuje mimoriadne silné sneženie v Turecku.

“Takéto krízové situácie, hoci sa dejú ďaleko od Slovenska, preverujú akcieschopnosť a koordináciu zložiek ministerstva vnútra, čo zvyšuje odbornosť a pripravenosť v prípade potreby aj na zásahy na našom území,” dodal šéf rezortu Roman Mikulec.

Vybudovanie vyslaných tímov z HaZZ a HZS podporila Európska únia prostredníctvom Operačný program Kvalita životného prostredia v rámci realizácie projektu MUSAR – pátracie a záchranárske činnosti stredného rozsahu v mestskom prostredí a projektu Horský špecializovaný záchranný modul.

Civilná ochrana & 112

📷Ilustračné zábery MV SR

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy