Photos from Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky’s post

🇸🇰 30 ROKOV ČLENSTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY V UNESCO

🌍 Slovenská republika dnes oslavuje okrúhle 30. výročie, odkedy sa stala riadnym členom UNESCO. Slováci stáli už pri samotnom zrode organizácie v novembri 1945 ako zakladajúci štát ešte v rámci bývalého Československa. Organizácia sídli v Paríži a v súčasnosti má 193 členských štátov.

🕊 Hlavným prínosom UNESCO je napĺňanie jeho motta: Keďže vojny sa začínajú v mysliach mužov a žien, obrana mieru sa musí budovať práve v mysliach mužov a žien. Rozvíja medzinárodnú spoluprácu a porozumenie v oblasti spoločenských a prírodných vied, výchovy a vzdelávania, kultúry, informácií, informatiky, komunikácie a životného prostredia.

👥 Slovensko sa za 30 rokov stalo aktívnym členom UNESCO v mnohých oblastiach. Zástupcovia ministerstiev, kultúrnych a umeleckých inštitúcií sa aktívne zapájajú do riadiacich aj odborných orgánov jeho štruktúry. Prvýkrát pôsobí Slovensko od júla 2022 vo výbore nehmotného kultúrneho dedičstva.

🏛️ Jednou z činností UNESCO je aj vytváranie Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva národov z celého sveta, pričom na zozname je aktuálne zapísaných 1157 lokalít.

📜 Popri tom je v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO zastúpené Slovensko deviatimi zápismi – Fujara, Terchovská muzika, Gajdošská kultúra, Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách, Horehronský viachlasný spev, Modrotlač, Drotárstvo, ako aj Sokoliarstvo – živé dedičstvo ľudstva a Tradície spojené s chovom koní Lipican, ktoré boli zapísané v decembri 2022.

Viac sa dočítate na ➡️ https://www.culture.gov.sk/posobnost-ministerstva/medzinarodna-spolupraca/unesco/

📌 Stála delegácia SR pri UNESCO / La Délégation slovaque auprès de l’UNESCO

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy