Photos from Mesto Banská Bystrica’s post

PRI BARBAKÁNE PRIBUDNE POČAS VIANOČNÝCH SVIATKOV NOVÝ BETLEHEM

Jeho tvorcom je Peter Zoričák, ktorý sa rezbárstvu venuje už takmer polstoročie. Diela vznikajúce pod jeho rukami vyrezáva z lipového, hruškového, čerešňového, slivkového či brestového dreva. Vyrába nielen pár centimetrové miniatúry, ale aj štvormetrové stojace skulptúry. Tie prezentuje na výstavách doma i v zahraničí.

Betlehemov doteraz vyrobil stovky. Vo väčšine boli však reliéfne a z lipového dreva. Pre naše mesto vyrezal prvý veľký betlehem, ktorého súčasťou sú sochy Svätej rodiny v pozadí s anjelom. Tvaru dreva prispôsobil postavy Panny Márie a svätého Jozefa, ktorých zhotovil kľačiacich. Stojaci anjel má priemer približne 45 cm a výšku okolo 170 cm. V budúcom roku ešte pribudnú traja králi.

Betlehem bude v priestore medzi Barbakánom a Farským kostolom Nanebovzatia Panny Márie inštalovaný v sobotu, 📆 9. decembra tohto roka. Viac informácií nájdete v našich aktualitách ➡ https://www.banskabystrica.sk/aktuality/rezbar-oceneny-vo-vatikane-vyrezal-pre-bansku-bystricu-betlehem/

ℹ️ S tvorbou kremnického rezbára, ktorého tvorbu ocenili pred piatimi rokmi aj vo Vatikáne počas 42. ročníka výstavy „100 jasličiek“, sa môžete zoznámiť na výstave s názvom Drevené betlehemy. Sprístupnená bude od pondelka, 4. decembra 2023 do 8. januára 2024 vo foyer historickej Radnice na Námestí SNP 1.

Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Banská Bystrica on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy