Photos from Mesto Banská Bystrica’s post

O ZBOJNÍCTVE SA BUDE ZAJTRA DEBATOVAŤ V TIHÁNYIOVSKOM KAŠTIELI

Viete, čo majú spoločné Jánošík, Surovec, Dovčík, Rajnoha, Uhorčík, Holovatý či Pacho? Všetci sa zapísali do našej histórie ako zbojníci.

Fenomén hornouhorského zbojníctva v sebe skrýva nedocenený potenciál pre cestovný ruch, ako aj množstvo neobjavených prírodných lokalít. Zbojnícka chata, Jánošíkova skala alebo Salaš Zbojská, sú turistické miesta, ktoré ľudia síce z rozprávania poznajú, no málokto ich aj navštívil. ℹ️ Práve o nich sa bude hovoriť v utorok, 7. februára 2023 o 17:00 hod. v Tihányiovskom kaštieli.

Stredoslovenské múzeum sa vo svojom pravidelnom podujatí Príroda bez hraníc, vydá vďaka Tomášovi Trstenskému na zbojnícke chodníčky naprieč našou krajinou. Zbojnícka tradícia odkazuje na množstvo chotárnych názvov a turistických miest.

Návštevníci sa tak dozvedia, nielen o spoločenských pohnútkach, ktoré viedli k zbíjaniu, ale aj o jánošíkovskej tradícii. Ak vás zaujíma, kde všade nechali po sebe Jánošík, Uhorčík alebo Surovec svoju päsť, stupaj, ruku, tvár, hlavu či dokonca i slzu, nenechajte si ujsť zajtrajšie podujatie. 😉

Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Banská Bystrica on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy