Photos from Bratislava – hlavné mesto SR’s post

🦤 Vidieť najťažšieho lietajúceho vtáka Európy môžete práve v Bratislave na Sysľovských poliach!

Dropy veľké sú nielen fakt veľké, ale aj vzácne. Sú dokonca najviac ohrozeným slovenským vtáčím druhom. Sme veľmi radi, že Bratislava sa môže pýšiť takouto vzácnosťou ako žiadne iné hlavné mesto v Európe a zároveň s veľkou vzácnosťou prichádza veľká zodpovednosť. Drop – kedysi na Slovensku bežný druh v súčasnosti, bohužiaľ, mizne. A to chceme zmeniť. Dropy sa na Slovensku vyskytujú už len na jedinej lokalite – na Sysľovských poliach. Na týchto pozemkoch sa, bohužiaľ, nie vždy hospodárilo šetrne s ohľadom na jeho výskyt. To od roku 2023 vďaka projektu LIFE Steppe on border meníme a pomôžeme zvýšiť kriticky nízku populáciu dropa na Slovensku.

🌳🚴‍♀️ Taktiež v území a okolí vytýčime nové rekreačné cesty okrem už existujúcej na trojmedzie, na ktorých budú môcť (z bezpečnej vzdialenosti) dropa v menej citlivom období pozorovať všetky nadšenkyne a nadšenci z Bratislavy a zo všetkých kútov sveta. A okrem dropa tu budete môcť pozorovať aj mnohé iné druhy, napr. – kaňa sivá, sokol sťahovavý, sokol rároh, orliak morský, orol kráľovský, jastrab krahulec, haja červená, snehulka severská, ľabtuška poľná a vzácne sa tu vyskytuje aj živočích tchor stepný.

🗺️ Chcete zažiť dropa? Minulý týždeň sme boli na trojmedzí pri hranici s Rakúskom a Maďarskom skontrolovať výskyt dropov. A videli sme ich až 40! Vidieť ich môžete aj vy. Stačí použiť červenú turistickú značku z Čunova na trojmedzie, kde teraz dropy zimujú a dajú sa z bezpečnej vzdialenosti s ďalekohľadom pozorovať. Zároveň, aby ste dropy nevyplašili, poprosíme, používajte len označenú trasu a tiež majte svoje psíky na vôdzke. Je to veľmi dôležité vždy, no v tomto období obzvlášť, pretože začína tokanie a následne budú sliepky dropa vyberať miesto na hniezdenie. Ide teda o čas, kedy sú dropy, obzvlášť sliepky, citlivé na vyrušovanie. A ak sa dropom nepodarí zahniezdiť pri Bratislave, poslednej lokalite ich výskytu na Slovensku, zmiznú z celého Slovenska. Veríme, že sa spoločne postaráme o to, aby toto nebol koniec dropieho príbehu.

Viac informácií o projekte sa dozviete na 👉 https://www.steppelife.eu/sk

📸🦤 Jozef Chavko

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy