Photos from Banskobystrický samosprávny kraj’s post

KRAJ VYZVAL MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA NA OKAMŽITÚ STABILIZÁCIU AMBULANTNÉHO SEKTORA ❗

Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja dnes prijalo uznesenie, v ktorom podporilo oprávnené požiadavky poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti voči vláde a zdravotným poisťovniam na navýšenie ich financovania prostredníctvom nových zmlúv 📄. Tiež adresovalo výzvu Ministerstvu zdravotníctva SR, aby urgentne uzavrelo dohodu so zástupcami ambulantnej siete zdravotnej starostlivosti a zdravotných poisťovní, nakoľko bez dohody v krátkom čase hrozia nezvratné dôsledky pre pacientov.

🗣️ „My, ako zriaďovateľ niekoľkých ambulancií vidíme, že ich financovanie je v niektorých segmentoch doslova absurdné. Vidíme, že niektoré ambulancie sú nefinancovateľné, že motivácia existovať alebo dokonca zakladať ambulancie je slabá, ak nie mínusová. A vidíme, že ešte stále sa tento fakt neberie dosť vážne,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter , ktorý upozornil na dlhé obdobie nečinnosti zo strany ministerstva zdravotníctva, ktoré si s ambulantnými poskytovateľmi sadlo za rokovací stôl až včera. K dohode však nedospeli.

🗣️ „Vôbec nerozumiem, prečo sa rokovať začalo zas na poslednú chvíľu. Každý vie, že zmluvy o pár dní skončia, rozpočet štátu je pritom definitívne známy už asi mesiac. Sme týmto znepokojení, pretože máme informácie o vážnych dopadoch tejto neistoty,“ povedal banskobystrický župan.

Znepokojenie vyjadrila i lekárka a predsedníčka Komisie zdravotníctva Zastupiteľstva BBSK Andrea Baníková: „Vyzývame aj z tohto miesta ministerstvo, aby sa touto situáciou vážne zaoberalo a aby rokovania do konca tohto mesiaca naozaj prebehli. Ak k dohode nepríde, od 1. februára nebude mať 6000 ambulancií na Slovensku zmluvy so zdravotnými poisťovňami a hrozí, že pacienti nebudú mať zabezpečenú ambulantnú starostlivosť.“

☝️Krajské zastupiteľstvo vo svojom uznesení tiež upozornilo na neodkladnú potrebu komplexnej reformy ambulantného sektora, a to aj v kontexte so schválenou reformou ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorej súčasťou je aj kategorizácia nemocníc 🏥.

🗣️ „Zastupiteľstvo BBSK nalieha na Ministerstvo zdravotníctva SR, aby rozhodovalo o kategorizácii nemocníc a doplnkových programoch až po konzultácii s dotknutými nemocnicami a s ohľadom na aktuálny stav ambulantnej siete tak, aby na žiadnom mieste nedošlo k zníženiu dostupnosti zdravotnej starostlivosti redukciou celkových kapacít,“ píše sa v uznesení ✍️.

🗣️ „Neexistuje jasná vízia vlády, ako má ambulantný sektor vyzerať. Treba vytvoriť jasné pravidlá na minimálnu sieť a povedať, kde, kto a ako má veci riešiť. Už viac ako rok upozorňujeme na to, že akákoľvek reforma musí začať v ambulanciách a až potom v nemocniciach. Pustiť sa do reformy nemocníc bez toho, aby sme vedeli ako bude vyzerať ambulantná sieť, je hazardovanie so zdravím obyvateľov,“ doplnil Peter Juhász, lekár a podpredseda BBSK pre zdravotníctvo.

BBSK rovnako upozornil, že k nestabilite v ambulantnom sektore prispelo tiež zvýhodnenie zdravotníckeho personálu v sieti ústavnej zdravotnej starostlivosti oproti sieti ambulantnej zdravotnej starostlivosti 👨‍⚕️.

🗣️ „To sa týka ekonomiky ambulancií, ktorá jednoducho už dnes nie je konkurencieschopná pre lekára alebo lekárku v porovnaní s postavením lekára v nemocnici. Som naozaj veľmi prekvapený, že dokonca aj predseda vlády sa tvári, že tomu nerozumie, keď stavia ambulantných lekárov na úroveň podnikateľov, ktorí sa majú postarať sami a svoje príjmy,“ doplnil župan s tým, že spolu s poslancami sa ohradzujú voči verejným výrokom ministra zdravotníctva, že poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti je v pôsobnosti samosprávnych krajov.

🗣️ „Všetky dôležité regulatívy a podmienky existencie týchto zdravotníckych zariadení určuje štát a zdravotné poisťovne. Upozorňujeme verejnosť, že pokiaľ nedôjde k dohode medzi vládou, zástupcami poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti a zdravotnými poisťovňami ešte pred vypršaním platnosti súčasných zmlúv, samosprávny kraj nemá kompetencie ani nástroje na to, aby prinútil ambulantný sektor poskytovať zdravotnú starostlivosť,“ uzavrel predseda BBSK.

#bbsk #ambulancie #dostupnost #zdravotnictvo #vyzva #nemocnice

Autor správy, foto a správu publikoval Banskobystrický samosprávny kraj on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy