NITRA REAGUJE NA POŽIAR Z NOVÉHO ROKA, POVOLIŤ CHCE IBA PROFESIONÁLNE OHŇOSTROJE Doteraz platila výnimka na používanie pyrotec…

NITRA REAGUJE NA POŽIAR Z NOVÉHO ROKA, POVOLIŤ CHCE IBA PROFESIONÁLNE OHŇOSTROJE

Doteraz platila výnimka na používanie pyrotechniky v posledné dve hodiny starého roka a počas prvých dvoch hodín na Nový rok. Po novom by mal zákaz používať hlučnú zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3 platiť celoročne. Hlasovať o tom budú poslankyne a poslanci na najbližšom mestskom zastupiteľstve.

Po skončení núdzového stavu, ktorý sme 1. januára vyhlásili, sme sa rozhodli zakročiť systémovo. Vstupujeme do svojho nariadenia, ktorým sa doteraz zakazovala pyrotechnika na území mesta s výnimkou štyroch hodín počas silvestrovskej noci. Práve počas týchto štyroch hodín totiž došlo k novoročnému požiaru. Po novom chceme, aby zákaz hlučnej zábavnej pyrotechniky platil celoročne.

S iniciatívou riešiť vzniknutú situáciu z Nového roka prišli okrem primátora Mareka Hattasa aj členovia komisie životného prostredia pod vedením Jarmily Královej a takisto aj poslankyňa Martina Dubaiová.

V Nitre by teda malo byť po novom celoročne zakázané používať hlučnú zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3. Platí to aj počas Silvestra a na Nový rok (1. 1.). Výnimkou by boli len ohňostroje, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika.

Mesto už v roku 2019 spustilo kampaň, aby obyvatelia namiesto pyrotechniky použili na uvítanie nového roka prskavky. Spolu s ochranármi prírody vtedy samospráva vysvetľovala, aké nevhodné je odpaľovať pyrotechniku.

Trpia tým zvieratá, hlavne domáci miláčikovia. Každý rok sú zaznamenané panické úteky psov. Vtáky sa dostanú do takého stresu, že sa dostanú do našuchorenej polohy, pri ktorej zaznamenávajú veľkú energetickú stratu, čo ich v mrazivom počasí môže ohroziť na živote. V zahraničí zaznamenali také masívne pokusy vtákov o únik pred hlukom, že ich pohyb zaznamenali radary.

Ochranári tiež dokola pripomínajú, že svetielka z petárd a ohňostrojov sú síce pekne farebné, to sa však dosahuje chemickými reakciami, ktoré vznikajú pri výbuchu. Rovnako pri tom vzniká odpad, ktorý skončí na zemi a preniká aj do pôdy. Karcinómy sa dostávajú do pľúc ľudí a odpad končí aj vo vodných tokoch, napríklad v rieke Nitra. V neposlednom dochádza k množstvu zraneniam, ktoré sú častokrát už nezvratné.

Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Nitra on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy