NIELEN DÁVAME, ALE AJ DOSTÁVAME Zabezpečenie mieru na Ukrajine nie je možné bez európskej pomoci. Európska únia už v marci 2021…

NIELEN DÁVAME, ALE AJ DOSTÁVAME

Zabezpečenie mieru na Ukrajine nie je možné bez európskej pomoci. Európska únia už v marci 2021, takmer rok pred vypuknutím vojny na Ukrajine, zriadila Európsky mierový nástroj (EPF) s cieľom pomáhať krajinám mimo EÚ vo vojenských a obranných otázkach. Táto podpora je zameraná na posilnenie medzinárodnej bezpečnosti, stability a zabezpečenie mieru.

Dôležitosť Európskeho mierového nástroja stúpla práve v súvislosti s vojenskou inváziou Ruska na Ukrajinu. Pomoc členských krajín EÚ významne pomáha Ukrajine v jej obrane pred ruským agresorom. Jednotlivé štáty však v tejto pomoci nie sú osamotené a práve finančné prostriedky, ktoré európske krajiny z tohto nástroja získavajú, kompenzujú náklady našej pomoci nášmu východnému susedovi.

Slovensko dostalo z EPF doteraz už viac ako 82 miliónov eur. Tieto prostriedky použijeme na nákup munície a nových technológií pre Ozbrojené sily SR.

Od vypuknutia ruskej invázie sme Ukrajine už poskytli pomoc v celkovej hodnote približne 167,8 miliónov eur, vrátane systému protivzdušnej obrany S-300, odmínovacích systémov Božena, vrtuľníkov, munície, generátorov, paliva či ručných zbraní. Súčasťou pomoci bolo aj darovanie 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1, za ktoré získame od Nemecka 15 bojových tankov Leopard 2A4.

Európa aj Ukrajina potrebuje viac takýchto spoločných riešení v prospech všetkých. 🇪🇺🤝🇺🇦

#mosr #ossr #modernizacia #StojimeZaUkrajinou

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy