NEZABUDNITE POŽIADAŤ O ROČNÉ ZÚČTOVANIE Zamestnanec, ktorý mal v predchádzajúcom roku príjem iba zo závislej činnosti, môže do …

NEZABUDNITE POŽIADAŤ O ROČNÉ ZÚČTOVANIE

Zamestnanec, ktorý mal v predchádzajúcom roku príjem iba zo závislej činnosti, môže do 15. februára svojho zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Nemusí tak podávať daňové priznanie k dani z príjmov. Zamestnávateľ na základe tejto žiadosti najneskôr v mzde za marec zamestnancovi zapracuje výsledok výpočtu ročného zúčtovania dane. Ten môže byť buď preplatkom alebo nedoplatkom.

➡️V prípade, ak o ročné zúčtovanie nepožiadame, zamestnávateľ je nám povinný vystaviť takzvané „Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch“ za rok 2022, ktoré slúži ako príloha k daňovému priznaniu. Máme tak povinnosť podať daňové priznanie typu A v termíne do 31.3.2023.

➡️O ročné zúčtovanie môžeme požiadať aj v prípade, ak sme mali v priebehu roka viacero príjmov zo závislej činnosti. Zamestnávateľ však potrebuje od zamestnanca potvrdenia o príjme od všetkých zamestnávateľov, u ktorých vlani pracoval, keďže do úhrnu príjmov započíta aj príjmy z predchádzajúcich zamestnaní či dohôd.

➡️O potvrdenia môžeme svojich predchádzajúcich zamestnávateľov požiadať do 5. februára. Tí nám musia následne potvrdenia o príjme poslať najneskôr do 10. februára.

➡️V ročnom zúčtovaní si zamestnanec môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, ak je poberateľom dôchodku, na manželku či manžela, na doplnkové dôchodkové sporenie (III. pilier), ale rovnako aj daňový bonus na dieťa, zaplatené úroky na hypotéku pre mladých alebo zamestnaneckú prémiu.

Viac informácií aj najčastejšie otázky nájdete tu: https://lnk.sk/hqc4

#mfsr #ministerstvofinancii #rozumiemfinanciam #dobraradanadeuro #fininfo #danzprijmu #danovepriznanie2022

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy