NEMECKO NÁM POSKYTNE DVA MODERNÉ SYSTÉMY PROTIVZDUŠNEJ OBRANY MANTIS🇸🇰🤝🇩🇪 Podarilo sa nám vyrokovať pomoc pre Slovensko vo form…

NEMECKO NÁM POSKYTNE DVA MODERNÉ SYSTÉMY PROTIVZDUŠNEJ OBRANY MANTIS🇸🇰🤝🇩🇪

Podarilo sa nám vyrokovať pomoc pre Slovensko vo forme modernej techniky. Nemecko poskytne dva zbraňové systémy MANTIS v hodnote okolo 120 miliónov EUR, a to ZADARMO a NATRVALO. Ide o doplnenie našej protivzdušnej obrany (PVO), nevzdávame sa tým žiadneho slovenského prvku PVO.

Výcvik slovenských vojakov na používanie systému začne už v priebehu nasledujúcich mesiacov. Dohoda na získaní týchto moderných systémov je ocenením našej jednoznačnej podpory Ukrajiny a zodpovedným krokom Aliancie.

🛡️ MANTIS je plne automatizovaný stacionárny systém protivzdušnej obrany na blízke vzdialenosti, ktorý slúži predovšetkým na ochranu strategických zariadení a objektov pred delostreleckými granátmi, bezpilotnými lietadlami a raketami. Systém vyvinutý nemeckou spoločnosťou Rheinmetall pozostáva z dvoch pokročilých radarových staníc so sústavou rádiolokátorov, kamier a diaľkomerov, pozemného veliteľského stanoviska a šiestich delových veží s 35-milimetrovým kanónom. Veže vynikajú 360-stupňovým rozsahom pohybu a dokážu strieľať kadenciou až 1000 striel za minútu v dávkach po 24 rán.

📌 Najväčšou prednosťou zbraňového systému MANTIS je schopnosť takmer okamžitého automatického rozpoznávania vzdušných cieľov do vzdialenosti približne 3 km, pričom riadiaca jednotka následne vypočíta ich dráhu letu a do 5 sekúnd vystrelí dávku z kanóna. Využíva pritom technológiu vysokorýchlostnej programovateľnej munície AHEAD s elektronickým časovačom, ktorá nesie 152 volfrámových projektilov. Tie sa tesne pred nepriateľským cieľom uvoľnia a doslova ho prešpikujú oblakom smrtiacich šrapnelov v tvare kužeľa. Systém môže byť doplnený aj prehľadovým radarom s dosahom až 100 km.

O tomto zámere sme hovorili ešte v decembri, počas návštevy vtedajšej ministerky obrany Ch. Lambrechtovej.

ĎAKUJEME!

#mosr #ossr #MANTIS #modernizacia #WeAreNATO #StrongerTogether #SpoluSilnejsi

Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy