NEBOJTE SA S DEŤMI ROZPRÁVAŤ O PENIAZOCH Ak chceme rozvíjať finančnú gramotnosť na Slovensku, je potrebné začať už od tých najm…

NEBOJTE SA S DEŤMI ROZPRÁVAŤ O PENIAZOCH

Ak chceme rozvíjať finančnú gramotnosť na Slovensku, je potrebné začať už od tých najmenších. Základnou a zároveň prvou formou ako naše deti naučiť hospodáriť s peniazmi je takzvané „vreckové“. Vhodný čas na prvé vreckové prichádza s nástupom do školy. Jeho cieľom je ich naučiť uvedomiť si hodnotu peňazí, a práve preto je dôležité ho nastaviť správne. Pravidelným vreckovým rodič prispieva k zvýšeniu finančnej zodpovednosti dieťaťa.

Pri tomto návyku je potrebné dieťaťu vysvetliť a naučiť ho ako správne s finančnými prostriedkami hospodáriť. Je dobré, keď si dieťa sporí a vidí, že mu suma financií narastá. Za nasporené peniaze si tak môže niečo kúpiť, no je dôležité vysvetliť mu, že časť prostriedkov je dobré si odkladať. Ak dieťa pochopí, že peňazí je obmedzené množstvo, vznikne tak priestor na uvedomenie si dôležitosti vytvorenia finančnej rezervy.

DETSKÝ A ŠTUDENTSKÝ ÚČET

Dobrým nástrojom na rozvoj finančnej gramotnosti je tiež detský účet, ktorý má množstvo výhod. Podliehajú stopercentnej kontrole rodičov, čo umožňuje rýchlu reakciu zo strany rodičov na rôzne špecifické situácie. Deťom na ňom vieme nastaviť limit na výber kartou aj množstvo finančných prostriedkov, ktoré môžu deti vytiahnuť z bankomatu. V neskoršom veku je možné založiť študentský účet, vďaka ktorému sa mladiství naučia hospodáriť s vlastnými peniazmi lepšie. Postupom času nadobudnú schopnosť vytvoriť si vlastnú finančnú rezervu niekoľkokrát väčšiu ako pri hotovostnom vreckovom.

ČO S VRECKOVÝM, KEĎ ZAČNE DIEŤA PRACOVAŤ?

S narastajúcim vekom rastie aj pravdepodobnosť prvej brigády. V tejto fáze je dôležité aby rodičia aj napriek brigáde neuberali na veľkosti vreckového. Dieťa tak môže stratiť motiváciu pracovať a zarábať si vlastné peniaze. Vreckové k brigáde je akousi odmenou za štart k samostatnosti.

#rozumiemfinanciam #fininfo #mfsr #dobraradanadeuro #financnagramotnost #ministerstvofinancii

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy