Náš europoslanec Vladimír Bilčík zhrnul 📰 5 ZAHRANIČNÝCH SPRÁV UPLYNULÉHO TÝŽDŇA, ktoré ho zaujali 🌍 🇹🇷PREZIDENT ERDOGAN VYHLÁS…

Náš europoslanec Vladimír Bilčík zhrnul 📰 5 ZAHRANIČNÝCH SPRÁV UPLYNULÉHO TÝŽDŇA, ktoré ho zaujali 🌍

🇹🇷PREZIDENT ERDOGAN VYHLÁSIL, ŽE TURECKO NEPODPORÍ VSTUP ŠVÉDSKA DO NATO🇸🇪

🇺🇦ZELENSKYJ ZINTENZÍVŇUJE PROTIKORUPČNÉ ÚSILIE, Z VYSOKÝCH FUNKCIÍ ODIŠLO UŽ ASPOŇ 15 PREDSTAVITEĽOV🇺🇦

🇩🇪NEMECKO ODSÚHLASILO POSLANIE TANKOV NA UKRAJINU🇺🇦

🇮🇱V IZRAELI SA ODOHRÁVAJÚ OBROVSKÉ PROTESTY V SÚVISLOSTI SO ZMENAMI V SÚDNICTVE🇮🇱

🇷🇸SRBSKÝ MINISTER ZAHRANIČNÝCH VECÍ PO PRVÝKRÁT VYHLÁSIL, ŽE SRBSKO BY MOHLO UVALIŤ SANKCIE NA RUSKO🇷🇸

Čítajte viac 👇👇👇

📰 5 ZAHRANIČNÝCH SPRÁV TOHTO TÝŽDŇA, KTORÉ MA ZAUJALI 🌍

🇹🇷PREZIDENT ERDOGAN VYHLÁSIL, ŽE TURECKO NEPODPORÍ VSTUP ŠVÉDSKA DO NATO🇸🇪

V pondelok turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan výhlásil, že Švédsko by nemalo očakávať podporu Turecka pre jeho žiadosť o členstvo v NATO. Zároveň povedal, že Švédsko by malo vyjadriť viac rešpektu voči Turecku a moslimom, ak sa chce stať členom NATO. Tieto zamietavé výroky od tureckého prezidenta prichádzajú po veľkých protestoch v Štokholme, ktoré vyjadrovali podporu Kurdom a boli namierené proti Turecku. Počas týchto protestov prišlo zo strany radikálne pravicových protestujúcich aj k páleniu Koránu. Švédska vláda odsúdila tieto protesty. Problémom pre Erdogana však boli predovšetkým symboly Strany kurdských pracujúcich prítomné na protestoch, pričom Turecko, USA a mnohé iné štáty považujú členov tejto strany za teroristov. Práve údajné prepojenia niektorých švédskych strán a organizácií s PKK sú stredobodom diplomatického sporu a tiež hlavným dôvodom, prečo Turecko zatiaľ nepodporilo vstup Švédska do NATO. Turecké úrady okrem toho žiadajú vydanie približne tristo Erdoganových politických odporcov. Posledný vývoj naznačuje, že Fínsko, ktoré požiadalo so Švédskom o vstup do NATO v rovnakom čase, bude musieť vstúpiť samostatne. Turecko je poslednou krajinou, ktorá celý proces vstupu zdržiava.

🇺🇦ZELENSKYJ ZINTENZÍVŇUJE PROTIKORUPČNÉ ÚSILIE, Z VYSOKÝCH FUNKCIÍ ODIŠLO UŽ ASPOŇ 15 PREDSTAVITEĽOV🇺🇦

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v rámci novej protikorupčnej akcie snaží o nulovú toleranciu voči korupcii v štátnom aparáte. Od soboty 21.1.2023 prišlo k odstúpeniu, uväzneniu alebo prepusteniu viacerých vysokopostavených ukrajinských predstaviteľov kvôli obvineniam z korupcie. Všetko sa začalo uväznením námestníka ministra infraštruktúry Vasyal Lozinskyiho, ktorého zatkli vyšetrovatelia kvôli obvineniam z nafúknutia ceny zimnej výbavy vrátane generátorov a údajnú spreneveru 400 000 dolárov. Zo svojho postu musel odstúpiť aj námestník ministra obrany, zástupca vedúceho ukrajinskej prezidentskej administratívy, zástupca generálneho prokurátora Ukrajiny, dvaja šéfovia štátnych agentúr a mnohí iní. V reakcii na tieto činy ukrajinská národná bezpečnostná rada zakázala úradníkom cestovať do zahraničia až do konca vojny s výnimkou tých, ktorí majú služobné povinnosti. Ďalšie protikorupčné opatrenia sa očakávajú v najbližších týždňoch. Aktívny prístup Ukrajiny v boji proti korupcii znamená veľký posun oproti minulosti a približuje krajinu bližšie k vstupu do Európskej únie.

🇩🇪NEMECKO ODSÚHLASILO POSLANIE TANKOV NA UKRAJINU🇺🇦

V utorok neskoro večer nemecký kancelár Olaf Scholz odsúhlasil poslanie tankov Leopard 2 na Ukrajinu. Európski spojenci by mali poslať približne 80 tankov Leopard 2 Ukrajine, ktorá ich potrebuje pre nadchádzajúcu jarnú ofenzívu. Okrem Nemecka sa k tejto iniciatíve pridá aj Poľsko, Španielsko, Fínsko či Nórsko. Nemecký kancelár dlho vzdoroval tomuto kroku, v posledných týždňoch však viaceré západné krajiny ako Francúzsko a Veľká Británia prisľúbili dodanie tankov svojej výroby. Tým čoraz viac rástol tlak na Nemecko, pričom krajiny ako Poľsko chceli dodať Ukrajine tanky Leopard 2 aj bez jeho súhlasu. Konečné rozhodnutie Nemecka dodať tieto tanky prišlo aj vďaka náhlemu rozhodnutiu Spojených štátov o dodaní svojich pokročilých tankov M1 Abrams Ukrajine. Túto novinku s nadšením privítal ukrajinský prezident Zelenskyj a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

🇮🇱V IZRAELI SA ODOHRÁVAJÚ OBROVSKÉ PROTESTY V SÚVISLOSTI SO ZMENAMI V SÚDNICTVE🇮🇱

V sobotu 21.1.2023 protestovalo v uliciach Tel Avivu približne sto tisíc demonštrantov proti vážnym zmenám v súdnictve, ktoré iniciovala súčasná vláda s zložená aj z ultrapravicových strán. Na čele tejto vlády, ktorá je v úrade iba od minulého mesiaca, stojí bývalý premiér Benjamin Netanjahu. Menšie protesty sa konali aj v Jeruzaleme a Haife. Jadrom sporu je izraelský najvyšší súd. Nová vláda podozrieva izraelský najvyšší súd z ľavicovej zaujatosti a prekračovania svojich právomocí. Novými zmenami sa snaží obmedziť právomoci súdu tým, že výrazne obmedzí jeho schopnosť rušiť zákony a vládne rozhodnutia a poskytne Knessetu (izraelskému parlamentu) väčšiu kontrolu nad menovaním sudcov. Demonštranti, ktorí vyšli v sobotu do ulíc, majú obavy, že navrhované zmeny výrazne narúšajú demokratické normy a právny štát. Zmeny vzbudzujú obavy aj v súvislosti s obvinením, ktorému čelí sám premiér Netanjahu – odporcovia tvrdia, že navrhované zmeny by mohli umožniť premiérovi vyhnúť sa odsúdeniu. Súčasná izraelská vláda je najpravicovejšou vládou v histórii krajiny zloženou aj z nacionalistických strán, a preto mnohí demonštranti využívajú protesty aj na vyjadrenie nesúhlasu s okupáciou palestínskych území.

🇷🇸SRBSKÝ MINISTER ZAHRANIČNÝCH VECÍ PO PRVÝKRÁT VYHLÁSIL, ŽE SRBSKO BY MOHLO UVALIŤ SANKCIE NA RUSKO🇷🇸

Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačić v stredu prvýkrát naznačil, že Belehrad môže zmeniť kurz a uvaliť sankcie na Rusko. Srbský prezident Aleksandar Vučić doteraz jasne odmietal prijímať akékoľvek sankcie proti Rusku, pretože to podľa jeho slov nebolo v srbskom záujme. Srbsko vníma tradične Rusko ako svojho partnera a dováža takmer všetku svoju ropu a zemný plyn z Ruska. Srbskí politici síce odsúdili anexiu Krymu, a inváziu na Ukrajinu, dlhodobo však odmietajú zaviesť proti Rusku akékoľvek sankcie za tieto činy. Dačić odôvodnil nezavedenie sankcií ako národný záujem, v nedávnom rozhovore však priznal, že pokiaľ to bude v srbskom národnom záujme, sankcie na Rusko budú zavedené. Tvrdší jazyk proti Rusku použila nedávno aj srbská premiérka Ana Brnabić, ktorá spomenula vo svojom príhovore explicitne “ruskú agresiu proti Ukrajine”. Postupná zmena postoja môže súvisieť s kandidátskym statusom do EÚ. Zladenie zahraničnej politike s politikou EÚ je totiž jednou z kľúčových požiadaviek pre pokračovanie prístupových rokovaní.

Linky na články nájdete v komentároch. Foto: 1.Adem Altan/AFP via Getty Images 2.AP 3.Friedemann Vogel/EFE via EPA 4.Eyal Warshavsky/Sopa Images/Rex/Shutterstock 5.EPA-EFE/ANDREJ CUKIC Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy