Najvyšší súd vydal prelomový rozsudok, podľa

SERGEGÁCIA NA ŠKOLE BOLA POTVRDENÁ

Je to potvrdenie smutnej reality 😞 Najvyšší súd vydal rozsudok, ktorým potvrdil nezákonnú segregáciu žiakov na čisto rómskej škole. Ide o spor z roku 2015. Po prvýkrát sa tak potvrdilo, že štát aj obce musia v tejto oblasti robiť viac a nie sa iba nečinne prizerať na segregovanie žiakov.

👉 Vzdelanie je hlavnou cestou zo začarovaného kruhu generačnej chudoby. Nie je to ale ľahká úloha a konať v tejto veci zákonite musia aj mestá, obce či sociálni pracovníci.

Na školstve sme preto priniesli viaceré opatrenia ako doučovanie, letné školy, predchádzanie prepadávaniu, ale aj manuál desegregácie – ten čerpal priamo z praxe a ukazoval prípady škôl a ich riešenie segregácie. Na to, aby sa takéto veci ale systémovo riešili je potrebná aj definícia segregovania v zákone – aby bolo možné podobné prípady riešiť.

👎 A síce je definícia segregácie podmienkou Plánu obnovy a čerpania eurofondov, súčasné vedenie ministerstva školstva sa ju rozhodlo vyhodiť z novely školského zákona, ohrozujúc tak eurofondy, Plán obnovy a hlavne budúcnosť tisícok detí.

…ktorého vzdelávanie rómskych detí na čisto rómskej škole v Starej Ľubovni predstavuje nezákonnú segregáciu. Potvrdil tiež zodpovednosť žalovaného štátu a zriaďovateľa za daný stav. Podľa Najvyššieho súdu sú štátne inštitúcie zodpovedné aj za segregáciu, ktorá vznik… Autor správy, foto a správu publikoval Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy