NA AMFÍKU PAĽA BIELIKA MÁME RARITU 🤗 Nostalgické miesto, ktoré navštevovali, a aj dnes navštevujú milovníci filmov, sa môže poc…

NA AMFÍKU PAĽA BIELIKA MÁME RARITU 🤗

Nostalgické miesto, ktoré navštevovali, a aj dnes navštevujú milovníci filmov, sa môže pochváliť niečím, čo nikde inde na Slovensku či v Európe nenájdete. Ide o dve premietačky, ktoré od roku 1996 chátrali a v roku 2015 boli zrenovované. Postarali sa o to zanietenci z Občianskeho združenia za! amfiteáter.

📽 Kinoprojektory z roku 1969 dokážu po repasovaní opäť premietať klasické 35 mm filmy a od roku 2016 dokonca aj panoramatické 70 mm snímky.

Premietačky sú naviac dizajnovým kúskom. Československá spoločnosť Meopta Přerov ich vyrábala od roku 1963 do roku 1973. Na Expo 67 v Montreale, boli ocenené „Zlatou medailou“.

Aj vďaka nim si pred 47 rokmi pozrelo na amfíku Spielbergove Čeľuste rekordných 20-tisíc divákov. 🎞 V novodobej histórii má zatiaľ prvenstvo Hřebejkova snímka Učiteľka, ktorú si v roku 2016 nenechalo ujsť okolo 1 700 ľudí.

Zaujímavosťou je, že kvôli netradičným masívnym a zaobleným tvarom, si každá z premietačiek vyslúžila prezývku „sloníča“.

V júni 2023 sa môžete tešiť už na deviatu sezónu Letného kina na amfíku. Aké sú vaše spomienky na sledovanie filmov pod holým nebom? 😊

Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Banská Bystrica on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy