Je načase začať o EÚ hovoriť inak ! V článku pre denník SME som sa pristavil pri nedávnom prieskume Eurobarometra, ktorý prinie…

Je načase začať o EÚ hovoriť inak !

V článku pre denník SME som sa pristavil pri nedávnom prieskume Eurobarometra, ktorý priniesol pre Slovensko, okrem iných, aj takéto zistenia :
➡️ So 44% sme, spolu s Rakúskom a Gréckom, v poslednej trojke pri odpovedi na otázku o tom, či členstvo v EU vnímame pozitívne.
➡️ 47% si myslí, že členstvo nie je ani dobré, ani zlé. (Pozn.: asi tak ako pri Ukrajine: pre mnohých Slovákov je napriek zabíjaniu nevinných, pravda niekde uprostred…)
➡️ 70 % našich občanov vidí výhody členstva v EÚ, ale len u 44% z nich má EÚ pozitívny imidž.

Myslím si, že :
– imidž EÚ u nás formuje príliš veľa politikov, ktorí si do EÚ s veľkou chuťou kopnú vždy, keď im to vyhovuje. EÚ je nimi vykresľovaná ako zdroj dekadencie, “excesov liberalizmu”, agendy LGBTI +. Ešte donedávna chceli do jadra, a dnes ich už nepočujete povedať ani len to, že členstvo v EÚ je dobrá vec a nanajvýš ho tak rešpektujú, a teda ‚vedia s ním žiť‘.
– za to ako vnímame u nás EÚ, môžeme aj my, a teda sebakriticky uznávam, aj ja, keďže sa snažíme členstvo obhajovať takmer výlučne cez ekonomické benefity a predávame ju ako tovar na trhu – cez peniaze, ktoré k nám prúdia, kilometre diaľnic, vodovodov a ďalšej infraštruktúry, cez Schengen, cez Plán obnovy a jeho miliardy. A tak sa mnohým našim občanom javí členstvo ako zmysluplné akurát preto, lebo je pre nás ziskové.
– nehovoríme takmer vôbec to, že členstvo EÚ je pre Slovensko existenčne dôležitá vec z politického hľadiska, že Únia funguje na princípe právneho štátu, že má, áno, je to tak, oveľa efektívnejšiu administratívu ako my doma, a že naše členstvo v Únii nás tlačí do rešpektovania princípov, ktoré inak doma v pohode ohýbame (napríklad legislatívny proces)

Pýtam sa preto, ako budeme obhajovať naše členstvo keď už nebudeme jedného dňa v „pluse“ a naši domáci populisti sa bez zábran začnú pýtať či také členstvo vôbec má ešte zmysel…

Celý text tu:
https://komentare.sme.sk/c/23113428/je-nacase-zacat-o-eu-hovorit-inak.html

Autor správy, foto a správu publikoval Ivan Korčok on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy