Gratulujem, ale urobme Slovensko ešte lepším miestom pre život. Vyjadrenie ministra Jána Budaja k tridsiatemu výročiu vzniku Slo…

Gratulujem, ale urobme Slovensko ešte lepším miestom pre život.
Vyjadrenie ministra Jána Budaja k tridsiatemu výročiu vzniku Slovenska.

V súvislosti s okrúhlym výročím Slovenskej republiky Ján Budaj, minister životného prostredia, v prvom rade pogratuloval občanom Slovenskej republiky k tridsiatemu výročiu štátu, pretože žijú v mieri a vo vlasti, ktorá je demokratickým a slobodným štátom už tridsať rokov. „Takéto vzácne obdobie nemala ešte žiadna generácia občanov Slovenska,“ podčiarkol minister Budaj.

„Ak aj sme právom nespokojní s chybami tohto, ešte stále mladého štátu, nezabudnime na to, že vznikol po polstoročí totalít, fašistickej a komunistickej. Po novembri 1989 tu žili ľudia, čo nezažili demokraciu, ani zodpovednosť za vlastnú slobodu, alebo štát,“ pokračoval minister Budaj.

„Počas vyše tridsaťročného putovania za slobodným a slušným životom Slovensko padlo takmer do každého výmoľu, čo bol na ceste. Ale je naším spoločným úspechom, že po každom páde sme sa postavili a kráčali ďalej,“ povedal minister Budaj.

Podľa ministra Budaja demokratické politické hodnoty obstáli na Slovensku v skúškach času. Slovenskí voliči v žiadnych slobodných voľbách nepodporili návrat ku komunizmu. Trvale pokračuje politika približujúca Slovensko k Západu. Vykročili sme už v roku 1989 – a to doslova cez Železnú oponu – so sloganom „Ahoj, Európa“: „Napokon sme ale museli o geopolitickú orientáciu zviesť dlhý zápas, v ktorom boli aj krvavé obete. Slovenská republika sa mohla stať členom EÚ a NATO až po úspechu demokratov nad Mečiarom v prelomových voľbách 1998.

Ďalšou veľkou výzvou, ktorá Slovenskú republiku stále ešte čaká, je podľa ministra Budaja nastolenie právneho štátu. „Dúfali sme, že voľbami 2020 sily minulosti definitívne skončia , ale dnes vidíme, že víťazstvo z roku 2020 bude potrebné obhájiť v nastávajúcich voľbách. Sily, ktoré nám od roku 2006 tzv. uniesli štát, sa bránia a rozvracajú,“ pokračoval minister Budaj.

Úspech vo voľbách 2020 ale i tak ostáva významným míľnikom v 30 ročnom vývoji Slovenska, zdôraznil minister Budaj: „Vďaka nemu dnes vieme, že počas vlád Róberta Fica prerástol náš štát organizovaný zločin. Videli sme, ako si „naši ľudia“ vyryžovali z našej biedy zlaté tehličky. Videli sme, ako sa viacerí z najvyššie postavených predstaviteľov polície, prokuratúry alebo súdnictva po právoplatnom súdnom rozhodnutí ocitli vo väzeniach. To všetko vnútorne zmenilo slovenskú spoločnosť.“

Napriek tomu je Slovensko opäť pred križovatkou: „V uplynulých dvoch rokoch sa u nás popri pozitívnych zmenách udiali aj negatívne. Spoločnosť ovládla nedôvera a hnev. Veľa si zapríčinili samotné strany koalície. Ale deštrukciu privolávali najmä porazení ficovci, pomáhali im aj Rusi, ktorí viedli so Slovenskom už dávnejšie hybridnú vojnu. Spolu s opozíciou zneužili pandémiu COVID-19, potom strach ľudí pred energetickou krízou, aj strach z vojny. Tridsiate výročie vzniku Slovenskej republiky tak prichádza podľa ministra Budaja v atmosfére spochybňovania demokracie aj úsilia o právny štát.

„V neposlednom rade sme spoznali, že máme krízu politických strán. Boli to, žiaľ, práve konflikty v koalícii, ktoré indukovali nedôveru občanov voči štátu, aj voči demokratickým inštitúciám.“

Aktuálnym dôsledkom je, že na 30. výročie štátu bude štát viesť vláda v demisii. Reálnou je hrozba, že vláda sa už neobnoví, čo by z celej antikorupčnej mobilizácie voličov z roku 2020 urobilo iba trpkú epizódu, aká ostala napr. z nádejnej vlády Ivety Radičovej. „Ficovská garnitúra sa už opäť – ako vtedy, v roku 2011, dobýja späť k moci. Opäť chcú skrátenie volebného obdobia a predčasné voľby. Opäť im ideme vyhovieť? Akoby tunajší demokratickí voliči nevideli, že predčasnými voľbami sa u nás nikdy nič nevyriešilo. Že to bol vždy iba nástroj, ktorým opozícia sparalyzovala každú z koalícií demokratických strán, aké tu vznikli za posledných 20 rokov.“

Po krízach, ktoré sa v minulých rokoch prevalili cez Slovensko, neostávajú iba problémy, ale aj nové a dôležité skúsenosti. Napríklad dnes vieme, že Rusko je akútnou hrozbou nie iba pre Západ, ale najmä pre občanov Slovenska, keďže sme to my, kto bezprostredne susedí s Ukrajinou: „Namierilo na nás už nie iba propagandu, ale aj svoje „energetické zbrane“ a ak Rusko hrozí použitím jadrových zbraní na Ukrajine, akoby hrozilo zničením aj Slovensku.“

Počas kríz si slovenskí občania pripomenuli aj našu schopnosť nezištnej solidarity. Ukázali to už počas pandémie, ale najmä voči vojnovým utečencom. Krízy bývajú vždy záťažovým testom štátov, v tom našom teste sme videli, koľko schopných a potrebných ľudí nám odišlo z republiky – a ako Slovensku chýbajú.

Ján Budaj pripomenul, že pri tridsiatom výročí štátu si treba otvorene priznať, že nespokojnosť občanov nemá pôvod iba v momentálnych krízach. „Náš vývoj už desaťročia brzdia politické sily, vychádzajúce z myslenia a praxe bývalej KSČ. Preto štát zaostáva za očakávaniami občanov, aj za porovnateľnými okolitými štátmi. Potrebujeme sa už definitívne rozísť s minulosťou a zrýchliť reformy, čo by mala byť požiadavka najmä mladších generácií Slovenska. Predovšetkým tí by si mali byť vedomí, že prosperitu, aj územnú celistvosť Slovenskej republiky garantuje len to, že Slovensko je súčasťou Západu. A tou sme len dovtedy, kým si udržíme demokraciu a právny štát.“

Minister Budaj zdôraznil na záver, že hoci Slovensko má za sebou 33 rokov slobody, z čoho už 30 rokov žijeme vo vlastnom štáte, stále nás ťaží 50 rokov totalít: „Tie sú ťaživou nošou na našich chrbtoch. Nejakú dobu to ešte potrvá, ale dokážeme sa s tým vyrovnať. Pri dnešnom okrúhlom výročí Slovenskej republiky si môžeme pospomínať na jej vznik a existenciu sprevádzajúce omyly, aj zlyhania. Ale v konečnom súčte je tých 30 rokov úspešným príbehom. A ešte úspešnejšími budú budúce výročia, pokiaľ budú môcť v tomto štáte žiť ďalšie a ďalšie generácie slobodných ľudí,“ uzavrel minister Budaj.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy