EXPERT PROGRESÍVNEHO SLOVENSKA PRE ENERGETIKU KAREL HIRMAN SVOJU ÚLOHU NEZVLÁDOL Ľahko sa múdro vypisuje z bezpečia počítačovej…

EXPERT PROGRESÍVNEHO SLOVENSKA PRE ENERGETIKU KAREL HIRMAN SVOJU ÚLOHU NEZVLÁDOL

Ľahko sa múdro vypisuje z bezpečia počítačovej klávesnice, expert na energetiku vedel vždy všetko lepšie.

PROBLÉM NIE JE DOVOLENKA, ALE ZANEDBANIE POVINNOSTÍ

Od začiatku roka začali chodiť podnikateľom zálohové faktúry za elektrinu. Vo výške až do 10 násobku ich minuloročných platieb! Vôbec nie je problém, že minister bol na dovolenke, každý potrebuje oddych, a práca ministra prináša zodpovednosť a stres. Ale celú jeseň sa na tento problém mohol pripravovať. Pritom o všetkom vedel, keďže sme na jeho riešení pracovali ešte s mojim štátnym tajomníkom Karolom Galekom a pripravená legislatíva bola súčasťou agendy, ktorú sme mu odovzdali.

EDO HEGER STRELIL CAPA

Eduard Heger sa nechal počuť, že problém je v tom, že sa podnikatelia neozvali. Avšak o obrovských, dokonca podľa mňa až umelo nafúknutých cenách elektriny sa vedelo už od jesene 2021, teda pred 15-imi mesiacmi. Veď preto som ešte ako MH začal riešiť so Slovenskými elektrárňami dodávku elektriny pre domácnosti. Už vtedy hrozilo, že ak bublina nespľasne, budú ceny aj pre podniky gigantické.

Preto som v auguste 2022 na stretnutí, ktoré organizoval Eduard Heger (!) na Úrade vlády inicioval prípravu legislatívy, na základe ktorej by bolo možné elektrinu skonfiškovať. Túto legislatívu sme spolu s podpredsedom vlády Holým vypracovali a parlament ju schválil.

Teraz tvrdiť, že podnikatelia sú na vine, lebo nepovedali, že budú mať problém so zálohovými faktúrami, je scestné.

Problém teda definitívne nie je, že podnikatelia sa neozvali, ale že minister Hirman začatú robotu nedotiahol do konca.

TOTO SME DOTIAHLI ALEBO PRIPRAVILI MY

Keď sme odchádzali z ministerstva, nechali sme novému ministrovi na pomoc v energetickej kríze pre domácnosti aj pre podnikateľov viacero nástrojov. Kým sme tam boli, mnohé sa nedalo realizovať, lebo ministerstvo financií blokovalo peniaze na pomoc ľuďom, a keď sme odišli, zrazu bolo všetko možné. Samozrejme, radi sme to podporili, lebo ide o krajinu a ľudí v nej.

1. Memorandum so Slovenskými elektrárňami podpísané dňa 16.2.2022

2. Doladený návrh samotnej záväznej zmluvy, odsúhlasený SE a.s. a pripravený na podpis

3. Na Európsku komisiu zaslaný návrh zmluvy so Slovenskými elektrárňami na dodávku elektriny pre všetky slovenské domácnosti v objeme 6,15 TWh za 61,2 eur/MWh, takzvaná žiadosť o notifikáciu. EK medzičasom tento návrh odobrila a je škandalózne, že zmluva dodnes nie je podpísaná!

4. Návrhy nariadení vo všeobecnom hospodárskom záujme na dodávku lacnej elektriny aj plynu pre slovenské domácnosti prostredníctvom štátneho podniku SPP. Tieto sme do podateľne úradu vlády doručili 17.8.2022.

5. Návrh schém na motivovanie spotrebiteľov, ktorý sa dostanú k lacnej energii, aby ňou aj šetrili.

6. Schému štátnej pomoci na kompenzáciu cien elektriny pre energeticky náročný priemysel nastavenú presne v zmysle dočasného krízového rámca a odkomunikovanú aj s PMÚ.

7. Návrh zákon o núdzovom stave rozšírený o energetiku, za ktorý sme následne aj v skrátenom konaní zahlasovali v parlamente a umožňuje vo výnimočnej trhovej situácii použiť doma vyrobenú elektrinu pre domácich odberateľov za vládou určené ceny.

8. No a na záver roka, po odstavení Matoviča z rokovaní o rozpočte a dohode, že na kompenzačné opatrenia v energetike bude vyčlenených 3,5 miliardy eur, sme upravili a následne aj schválili tohtoročný rozpočet.

KAREL HIRMAN PRESPAL ŠTYRI MESIACE

A aký je dnešný stav? Zmluva so Slovenskými elektrárňami stále nie je podpísaná, spotrebitelia nie sú nijako motivovaní ani nútení energiou šetriť, schému Štátnej pomoci pre podnikateľov s boji s cenami energií hotovú v auguste zaslalo vedenie ministerstva do Bruselu 29.12.2022.

Nevyčerpaných 250 miliónov eur z minuloročného navýšeného rozpočtu, určených na kompenzáciu platieb za elektrinu v mesiacoch august a september, ostalo nateraz nevyužitých, hoci okamžite sa dali použiť pre dodávateľov, aby o túto sumu znížili zálohové platby a vyhli by sme sa tak novoročnému chaosu a zhrozeniu podnikateľov. Títo dnes nevedia, čo majú robiť. Či ukončiť svoje podnikanie, alebo nezaplatiť, ako ich k tomu vyzýva dopletený predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský. Zástupcovia MH si nad vzniknutý problém s dodávateľmi prvý krát sadli 10.1.2023 a aj to bez prítomnosti ministra.

Za štyri mesiace, ktoré je Karel Hirman na úrade, dokázal v podstate len dve veci:

1. Nechať dobehnúť, čo sme mu nechali hotové alebo tesne pred dokončením (zimný energetický balíček, núdzový stav v energetike, povinné zásoby plynu, schéma štátnej pomoci…)

2. Urýchlene meniť nominantov, rýchlo ich vykopnúť, hoci mali za sebou výsledky, aké sa desaťročia predtým nepodarilo dosiahnuť.

Žiaľ, vláda a aj minister Karel Hirman potvrdili, že medzi teóriu a praxou je sakra veľký rozdiel.

Najviac ma mrzí, že na toto celé doplatia malé a stredné podniky, ktoré zamestnávajú cez milión ľudí.

Autor správy, foto a správu publikoval Richard Sulik on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy