Európska centrálna banka sa môže zdať ľuďom ako vzdialený či abstraktný pojem. Faktom však zostáva, že má veľký vplyv na mnohé v…

Európska centrálna banka sa môže zdať ľuďom ako vzdialený či abstraktný pojem. Faktom však zostáva, že má veľký vplyv na mnohé veci, ako je napríklad vývoj eura či vývoj inflácie. Aktuálne sa na úrovni Európskej únie nastavujú nové fiškálne pravidlá a tzv. monetárna politika ECB, pričom strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje za dôležité o tom hovoriť aj na Slovensku.

V stredu 21. februára o 14:00 organizujeme v Liberálnom dome konferenciu, ktorá sa bude týkať Menovej politiky ECB, sprevádzať ňou bude Richard Sulík.

Hlavným spíkrom bude ekonóm a profesor Technickej univerzity v Berlíne @Markus C. Kerber , s ktorým budú diskutovať ekonomický analytik a spoluzakladateľ INESS Juraj Karpiš, bývalý viceguvernér NBS Ján Tóth a europoslanec Eugen Jurzyca. Ak máte záujem si diskusiu vypočuť, účasť je potrebné nahlásiť na konferencia@sas.sk, pretože počet miest je limitovaný. Zároveň na konferenciu pozývame aj novinársku obec.

Fiškálne pravidlá eurozóny, ktoré sú neefektívne a nevymáhané, dlhodobo nevedú k zodpovednému hospodáreniu väčšiny členských štátov. Je to pritom práve Európska centrálna banka, ktorá má v rukách fiškálnu disciplínu členov eurozóny. Stanovuje totiž základné úrokové sadzby, od ktorých sa odvíjajú aj ceny štátnych dlhopisov. ECB zároveň dlhodobo nakupuje dlhopisy členských štátov, čím znižuje tlak na ich verejné financie.

V Bruseli v týchto týždňoch vrcholia rokovania o revidovaných fiškálnych pravidlách Paktu stability a rastu, ktoré budú mať zásadný vplyv pre budúce hospodárenie členských štátov a teda aj pre budúcnosť eurozóny. Existuje však reálne riziko, že ani nové pravidlá nesplnia cieľ fiškálnej disciplíny a budú podobne neefektívne, ako tie staré.

O tom, čo prinesú nové fiškálne pravidlá a monetárna politika ECB pre udržateľnosť verejných financií a stabilitu eurozóny, budú diskutovať naši pozvaní hostia.

Autor správy, foto a správu publikoval Sloboda a Solidarita on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy