BOJOVÁ SKUPINA NATO NA SLOVENSKU SA MÔŽE POSILNIŤ O VOJAKOV Z ĎALŠÍCH KRAJÍN Mnohonárodná bojová skupina NATO na Slovensku sa b…

BOJOVÁ SKUPINA NATO NA SLOVENSKU SA MÔŽE POSILNIŤ O VOJAKOV Z ĎALŠÍCH KRAJÍN

Mnohonárodná bojová skupina NATO na Slovensku sa bude môcť rozšíriť o ďalšie krajiny. Národná rada SR vyjadrila súhlas s prítomnosťou vojakov ozbrojených síl zo všetkých členských štátov NATO, Švédska a Fínska, čím sa významne rozširujú možnosti na posilnenie kapacít bojovej skupiny. Nový mandát zároveň umožní lepšiu a flexibilnejšiu spoluprácu v rámci Aliancie.

Aktuálne na Slovensku pôsobí okolo 1 200 nemeckých 🇩🇪, českých 🇨🇿, amerických 🇺🇸, slovinských 🇸🇮, holandských 🇳🇱 a, samozrejme, slovenských 🇸🇰 vojakov. Po novom sa národnostné zloženie bojovej skupiny bude môcť zmeniť, avšak celkový maximálny počet vojakov – do 3 000 zostáva bezo zmeny, teda ani po schválení nového mandátu sa tento maximálny počet neprekročí.

Teší nás, že o zapojenie do skupiny prejavili záujem ďalšie štáty, preto bolo našou snahou vytvoriť rámec na ich pôsobenie na Slovensku. Perspektívne rozšírenie bojovej skupiny znamená mnoho výhod:

📌 demonštráciu ešte väčšej sily spojeneckého zväzku
📌 rozšírenie spôsobilostí bojovej skupiny, ktorými Ozbrojené sily SR nedisponujú
📌 doplnenie kapacít o nové špičkové technológie.

To všetko s jediným cieľom: posilniť bezpečnosť východnej hranice Aliancie a tým aj zvýšiť obranyschopnosť Slovenskej republiky. Pretože spolu sme silnejší.

#WeAreNATO #StrongerTogether #DeterandDefend

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy