BEZ DOFINANCOVANIA AMBULANTNÉHO SEKTORA SMERUJEME MNOHÉ AMBULANCIE K ZÁNIKU Píše lekárka a podpredsedníčka strany SPOLU Andrea …

BEZ DOFINANCOVANIA AMBULANTNÉHO SEKTORA SMERUJEME MNOHÉ AMBULANCIE K ZÁNIKU

Píše lekárka a podpredsedníčka strany SPOLU Andrea Letanovská SPOLU – občianska demokracia:
„Lekári a prevádzkovatelia ambulancií (niekde VÚC, inde fyzické a právnické osoby) začali biť na poplach. Pri vyjednávaní LOZ o navýšení platov nemocničných lekárov ostali bokom, keďže väčšina z nich zamestnáva sama seba a sami na seba, na sestričku a celú prevádzku ambulancie si musia „zarobiť“. Výška ich obratu a zisku však závisí od premenných, na ktoré nemajú dopad. Nie je to len ich šikovnosť a pracovitosť.
Úhrady od zdravotných poisťovní sú limitované celkovým zazmluvneným
objemom výkonov (ktorý si poisťovňa objedná) a u lekárov prvého kontaktu počtom pacientov. Tieto finančné zdroje od poisťovní sa nielen že nezvyšujú, ale po zníženej platbe za poistencov štátu sú nižšie v celkovom objeme. Navyše, pri tomto tempe inflácie, zdražovania všetkého medicínskeho materiálu a po zvýšení cien energií pre všetkých okrem domácností, výdavky v pomere k príjmom narástli enormne. Až tak, že prevádzkovaním ambulancie a vykonávaním ťažkej, odborne náročnej a v podstate nezastupiteľnej práce začnú „vyrábať“ stratu. Čím viac budú pracovať, tým vyššia bude strata.

Asi sa zhodneme na tom, že podnikať s nevyhnutnou stratou je nielen nelogické, neudržateľné a nemorálne. Je to aj v rozpore so zákonom (podnikateľské subjekty vznikajú za účelom zisku a nie straty). Nám ako pacientom sa to zrejme nebude páčiť, ale nebudeme mať na výber. Tak ako ani lekári ambulancií nemajú na výber. Po mnohých rokoch ignorovania problémov financovania zdravotníctva je dnes jasné, že takto sa ďalej fungovať nedá. Pacientom musíme povedať pravdu na rovinu a prestať ich zavádzať populistickými rečami o tom, ako zachováme bezplatné zdravotníctvo, ktoré bude dostupnejšie ako doteraz a navyše oveľa kvalitnejšie. To je úplne nereálne a pacientov musíme férovo informovať, ako veľmi zle na tom sme a poctivo ich pripraviť na to, že bez adekvátnych a systémových doplatkov – spoluúčasti to nedokážeme.

Kľúčové je to „adekvátne“ a „systémové“. Problém nevyriešia živelné doplatky, ktoré budú stanovované podľa subjektívnej „potreby“ jednotlivých poskytovateľov. Spoluúčasť musí byť opodstatnená, zdôvodnená a regulovaná.
Spoluúčasť – keď si pacient dopláca malý zlomok celkovej ceny služby, je schodnou cestou ako sa ubrániť krachu ambulancií. Scenár vypovedania zmlúv s poisťovňami je totiž vo väčšine prípadov takmer katastrofický. Pacienti by si totiž napriek pravidelnej platbe odvodov museli hradiť vyšetrenie a liečbu v plnej výške. A to si väčšina z nás nevie predstaviť a nemôže dovoliť.

www.stranaspolu.sk

Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy