151. TÝŽDEŇ V OBRANE Tento týždeň avizované rokovanie o možnosti darovať vyradené stíhačky MiG 29 na Ukrajinu vyplavili na povr…

151. TÝŽDEŇ V OBRANE

Tento týždeň avizované rokovanie o možnosti darovať vyradené stíhačky MiG 29 na Ukrajinu vyplavili na povrch opäť húf (geo)politických pomätencov a zúfalcov. V honbe za preferenciami neváhajú hodiť cez palubu nielen nevinných ľudí na Ukrajine, ale najmä naše vlastné základné národnoštátne záujmy. Buď našu pomoc úplne vylučujú a Ukrajincom, ktorí sa BRÁNIA a zomierajú na svojom území, chcú posielať deky🤦🏼‍♂️, alebo tak ako vždy alibisticky mlčia a fotia sa so psom v lese. To je “alternatíva” SmeroHlasu.

Tak či onak, my stojíme pevne pri Ukrajine (asi preto, že náš morálny kompas nie je zdegenerovaný rokmi kradnutia a korupcie ako u týchto pánov v SmeroHlase…) a urobíme všetko pre to, aby Ukrajinci získali naspäť svoju slobodu a oslobodili svoju krajinu. Tak ako nám aj oni pomáhali pri SNP.

Okrem ďalšej pomoci Ukrajine sme ale v týždni intenzívne riešili najmä príchod novej spojeneckej vojenskej techniky na Slovensko, novú výbavu pre našich vojakov, aj vysvetľovali, aké kroky na rezorte podnikáme a prečo. Viac v #TýždeňVobrane 👇🏻👇🏻👇🏻

1️⃣ 🇺🇦Ukrajina nás (nielen) ústami prezidenta Zelenského požiadala o darovanie stíhačiek MiG 29, ktoré sme pred približne pol rokom uzemnili. Môžem potvrdiť, že intenzívne rokujeme o možnostiach darovania aj ďalšej vojenskej techniky na Ukrajinu, ktorá im pomôže brániť sa voči nevyprovokovanej a neakceptovateľnej ruskej vojnovej agresii. Medzi aktuálne priority patria stíhačky, ale taktiež systémy PVO a záujem je aj o naše staré tanky T-72. Zatiaľ však nedošlo k žiadnej konkrétnej dohode, ak by k nej došlo, o všetkom budeme informovať.

2️⃣ Zároveň pre úplnosť pripomínam, že všetku vojenskú techniku, ktorú sme doteraz darovali na Ukrajinu, sme darovali výmenou za inú modernejšiu techniku (na ktorú sú dostupné náhradné diely aj servis)✅, alebo za odplatu z európskeho mierového nástroja✅. Ku dnešnému dňu prišlo na náš účet takto už vyše 82 miliónov EUR, za ktoré následne kupujeme novú muníciu či vybavenie pre naše OSSR. Áno, prial by som si, aby modernizácia našej techniky neprebiehala za týchto okolností, ale som vďačný všetkým našim spojencom, ktorí vidia našu snahu pomôcť Ukrajine, a ktorí dopĺňajú chýbajúce spôsobilosti zas nám.

3️⃣ 🛡A presne to je prípad systémov protivzdušnej obrany MANTIS v hodnote asi 120 miliónov EUR, ktoré nám natrvalo a bezodplatne daruje Nemecko🇩🇪. Dva komplety moderného systému protivzdušnej obrany doplnia naše prostriedky protivzdušnej obrany a zabezpečia ochranu našej krajiny a zároveň východnej hranice Aliancie. O tejto možnosti sme začali rokovať s nemeckou stranou ešte minulý rok, v týždni došlo k finálnej dohode.
(A teraz si predstavte nejakého krikľúňa, nemeckú verziu Fica, ako v Berlíne vykrikuje, aby nám radšej poslali deky a nevťahovali Nemecko do vojny. Absurdné, však? 🤦🏼‍♂️) Mimochodom, len nedávno nazval štandardne zjavne opitý Fico nemecké ozbrojené sily slovom “Wehrmacht”, ktorým boli označované počas Hitlerovho obdobia. No povedzte, je normálny?

4️⃣ Samozrejme, nečakáme len na pomoc zvonka, ale aktívne krok po kroku látame diery a nedostatky z minulosti. Modernizácia prebehieha v nevídanom objeme. Príkladom sú aj také na prvý pohľad maličkosti, ako sú vojenské ruksaky. Evidovali sme správy od vojakov, že by veľmi potrebovali ruksaky a roky ich nevedeli dostať. Zamakali sme a ruksaky už aj postupne prichádzajú. Už sme naskladnili vyše 3 500 kusov (1 400 veľkých 80 litrových a 2 120 menších 40 litrových) a ďalších 13-tisíc príde v priebehu nasledujúcich mesiacov👍🏻. Reakcie od vojakov sú skvelé.

5️⃣ V kontexte aktuálnej diskusie dávam osobitne do pozornosti výborný rozhovor (aj vo forme videa alebo podcastu) s náčelníkom generálneho štábu generálom Danielom Zmekom🪖⭐️⭐️⭐️⭐️. Veľmi presne popisuje to, čo sa deje na Ukrajine, ale aj u nás doma v ozbrojených silách a na rezorte obrany https://bit.ly/3YnF4Fj

6️⃣ Rovnako tak je online aj februárové číslo časopisu Obrana, ktoré sa takisto venuje vojne na Ukrajine ➡️ V časopise tiež nájdete rozhovor o regrutácii, zaujímavosti o trenčianskych Leteckých opravovniach, analýzu dezinformačnej operácie o „povinnej“ mobilizácii a v neposlednom rade tiež víťazné práce 18. ročníka rezortnej súťaže v tvorivom písaní. 👉🏻 https://www.mosr.sk/obrana/

7️⃣ Naše Vojenské lesy a majetky vyvinuli unikátny systém evidencie vyťaženého dreva.🌲Každý vyťažený strom získava štítok s jedinečným kódom, ktorý umožní odkontrolovať ťažbu aj následnú cestu vyťaženej dreviny prostredníctvom verejne dostupného portálu👏🏼. Ide o vyššiu transparentnosť a možnosť verejnej kontroly občanmi tak, aby každý vyťažený strom skončil tam, kde aj má. Nie ako keď v štátnych lesoch “manažoval” systém lykožrút Žiga z Hlasu. Pamätáme si, však…?

8️⃣ 🎥Múzeum SNP v Banskej Bystrici predstavilo premiéru filmu “Anna Malinová – bezpečný úkryt pre Gabčíka”. Rozpráva príbeh neuveriteľne statočnej ženy, ktorá ukrývala Jozefa Gabčíka takmer 5 mesiacov pred atentátom na ríšskeho protektora Heydricha a zároveň aj 3 dni po atentáte, keď bola Praha hore nohami. Po odobratí dcérky a mučení ju napokon nacisti aj popravili. Len vďaka odvahe a hrdinstvu ľudí ako Anna Malinová bol atentát úspešný a napokon sa podarilo poraziť nacistický režim a jeho zverstvá. Ďakujeme, nikdy nezabudneme🙏🏻.

9️⃣ Novodobých hrdinov v uniformách, ktorí za svoje výnimočné činy získali aj prestížne ocenenie “Vojenský čin roka”, v týždni prijala aj vrchná veliteľka OS SR, prezidentka Zuzana Čaputová. Pri tejto príležitosti si opätovne dovoľujem upozorniť na to, že nominácie do 26. ročníka tejto ankety v kategóriách záchrana života, pomoc verejnosti, priateľ armády a služba vlasti, je možné zasielať už len do konca mesiaca🎖.

🔟 Na záver dopĺňam moje mediálne vystúpenia v relácii Na rovinu na portáli Aktuality https://bit.ly/3lo0mUx, v relácii Na hrane TV JOJ https://bit.ly/3IhEOC7 a vystúpenie štátneho tajomníka Mariana Majera v úvode relácie Správy a komentáre RTVS https://bit.ly/3HWGHCE

Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy