👩 GIZELA FLEISCHMANNOVÁ SA DOKÁZALA POSTAVIŤ ZLU Dnes si pripomíname výročie narodenia Gizely Fleischmannovej: Slovenky, ktorá …

👩 GIZELA FLEISCHMANNOVÁ SA DOKÁZALA POSTAVIŤ ZLU

Dnes si pripomíname výročie narodenia Gizely Fleischmannovej: Slovenky, ktorá počas slovenského štátu zachránila tisícky životov.

Židovská komunita bola už na prelome 19. a 20. storočia častým cieľom politikov, ktorí potrebovali ukázať prstom na údajného vinníka zlej ekonomickej situácie. Po nástupe Hitlera k moci v Nemecku sa však situácia dramaticky zhoršila. Cez Bratislavu sa do Viedne a následne do Palestíny snažili dostať tisícky utečencov z Poľska a Ukrajiny. Gizela im pomáhala vybavovať víza a cestovné doklady.

📣 ZACHRÁNILA MNOŽSTVO ĽUDSKÝCH ŽIVOTOV

Rok 1939 a vznik fašistickej Slovenskej republiky znamenal zásadné zhoršenie situácie židovskej komunity. Gizelinho brata Gustáva v centre Bratislavy zavraždili. Hoci pomáhala emigrovať a zachrániť život mnohým ľuďom, ona sama odísť odmietala. Naopak, naoko sa spojila s nepriateľom, nemeckým poradcom pre židovské otázky na Slovensku, ktorého presvedčila, aby za úplatok pozastavil transporty židovského obyvateľstva do koncentračných táborov. Vďaka Gizelinej odvahe a úplatnosti nemeckého úradníka sa podarilo transporty v roku 1942 dočasne zastaviť.

🪦 SAMA SA Z KONCENTRAČNÉHO TÁBORA UŽ NIKDY NEVRÁTILA

Dostala sa však do pozornosti Gestapa, čelila zatýkaniu, vypočúvaniu, stále však odmietala emigrovať. V otóbri 1944 ju deportovali do zberného tábora v Seredi, kde odmietla ponuku na slobodu pod podmienkou, že vyzradí, kde sa skrývajú bratislavskí Židia. Nezradila, a tak putovala prvým vlakom do Osvienčimu. Na deportačnom spise k jej menu dopísali: Návrat nežiaduci.

Príbeh Gizely Fleischmannovej je aktuálny aj dnes, keď mnohí verejne činní ľudia stavajú svoju popularitu na vyvolávaní nenávisti voči menšinám a zraniteľným skupinám, akými sú Židia, ľudia na úteku či LGBTI+ ľudia.

#našehrdinky

Autor správy, foto a správu publikoval Úrad vlády Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Generated by Feedzy